Félelmetes pusztítást végez a magyar fiatalok között az alkohol
A Szétcsúszva program még novemberben készített egy online felmérést, amelynek a tanúsága szerint
- a középiskolások csaknem 80 százaléka 15 évesen vagy annál fiatalabb korában már kipróbálta ki az alkoholt, alig 3 százaléknyian vannak, akik egyáltalán nem,
- egynegyedük hetente egyszer, jellemzően hétvégén, hét százalékuk pedig hetente több alkalommal is fogyaszt alkoholt,
- minden harmadik középiskolás rendszeresen iszik, a legtöbben, 41 százaléknyian égetett szeszt pálinkát, gyomorkeserűt, rumot, vodkát,
- kétharmaduk volt már másnapos, és csaknem ugyanennyien hánytak már alkoholtól,
- 14 éves korban vagy az alatt a kisebb településeken sokkal több fiatal próbálja ki az alkoholt, mint Budapesten.
- a válaszadók csaknem fele azt állítja, hogy jobban ki tudja engedni a gőzt, ha iszik, egynegyedik csak ezzel tud ráhangolódni a hétvégi bulira, egynegyedük viszont arról számolt be, hogy alkohol hatására megváltozott a hangulata, depressziós, szorongó lett.
A kép meglehetősen lesújtó, az atv.hu Zacher Gábor toxikológust idézi, aki szerint a helyzet rendkívül rossz a fiatalkorúak alkoholfogyasztása terén, de a fiatalok magatartását döntően az befolyásolja, hogy mi a szociális norma, illetve hogy mit lát otthon.
Bár az online felmérés nem számít reprezentatívnak, minden kutatás azt igazolj, hogy Magyarországon félelmetes pusztítást végez az alkohol. A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) adatai szerint ami az alkoholfogyasztást illeti, a tagországok között Magyarország a hetedik helyen áll, minden 15 évnél idősebb emberre 11,1 liter elfogyasztott tiszta szesz esik évente. Ez Oroszországgal jelent holtversenyt úgy, hogy az OECD-átlag eközben kilenc liter. A magyar alkoholbetegek száma a becslések szerint 800 ezer és egymillió közé tehető, az alkohol évente 30 ezer halálos áldozatot szed.