Alaptörvény-módosítás: a Fidesz jól kifundált technikát alkalmaz

A kormánynak arra az esetre is van forgatókönyve, ha a Jobbik végül nem szavazza meg kedden az alaptörvény-módosítást – mondta a Klubrádiónak Nagy Attila Tibor, a Méltányosság Politikai Elemzőközpont munkatársa.

2016. november 7., 19:50

Szijjártó Péter külügyminiszter óriási unós küzdelmekről és az alkotmánymódosítást elutasító képviselők árulásáról beszélt egy hétvégi lapinterjúban. Mint mondta, a kötelező betelepítési kvóta napirenden tartását Európa szándékos tönkretételeként jellemezte. A magyarországi népszavazást érő uniós kritikákat pedig képmutatásnak nevezte, arra hivatkozva, hogy az EU nem emelt szót az ukrán-uniós szabadkereskedelmi egyezményről tartott holland népszavazás miatt.

Fotó: MTI / Kovács Attila Fotó: MTI / Kovács Attila

A Klubrádió által megkérdezett politikai elemző szerint Szijjártó Péter téved abban, hogy ne lett volna semmi gond a holland népszavazással, mert az európai közvélemény és politika részéről megütközés fogadta azt, hogy egy kereskedelmi egyezményt népszavazásra bocsájtanak Hollandiában. Hozzátette: Orbán Viktor nemzetközi tekintélye és vonzereje valamelyest csökkent azáltal, hogy nem lett érvényes a magyarországi kvótanépszavazás, a miniszterelnök elszigeteltségéről ugyanakkor nem lehet beszélni.

Nagy Attila Tibor úgy látja, a kormány felkészült arra is, hogy elfogadják, és arra is, hogy nem fogadják el az alaptörvény-módosítást. Mint mondta, ez egy jól kifundált technika: az elmúlt hat évben az Európai Unió mindig jó eszköz volt ahhoz, hogy legyen kivel szemben állni, és meghatározni az úgynevezett nemzeti érdeket. Az ellenzéket egyúttal nyomás alá is lehetett helyezni azzal, hogy sorakozzanak fel e nemzeti érdek mögött. A kormány szemmel láthatóan ilyen kommunikációs üzemmódba kapcsolt, és a nemzeti érdek elárulásával fogja vádolni a Jobbikot, illetve mindazon képviselőket, akik nem szavazzák meg az alaptörvény-módosítást – fogalmazott a politikai elemző.

Hozzátette, mivel a baloldal eddig nem sikerült kialakítania a maga hihető és szerethető nemzetértelmezését, ezért a kormánynak akkor sem kell félnie, ha az uniós jognak gátat szabó új rendelkezéseket kedden nem sikerült beépíteni az alkotmányba.

(Klubrádió)