Akcióba lendült a baloldal
Antifasiszta megemlékezés hétfőn és ősztől pedig demokratikus, illetve baloldali szabadegyetem – civil szervezetek próbálják a maguk módján újrafogalmazni, mit jelent baloldalinak lenni a XXI. Századi Magyarországon.
A Magyar ellenállók és Antifasiszták Szövetsége, illetve a Demokratikus Hálózat lassan két éve megemlékezést tart az antifasiszta ellenálló, Ságvári Endre meggyilkolásának helyszínén. Hétfőre is szerveznek egy megemlékezést, ekkor lesz a fiatal ellenálló halálának 65. évfordulója. Minden antifasiszta tiltakozót szeretettel várnak a rendezők az újnyilasok által két éve kétszer levert emléktábla helyén, vagyis a gyilkosság helyszínén, a Remiz Étterem bejárata előtt ötkor.
Ősztől elindul a Petőfi Akadémia
Szeptembertől két szabadegyetem-jellegű vitakör és tanfolyam indul azoknak a fiataloknak, akik a demokráciát fontos értéknek tartják Magyarországon. Az egyiket a MEASZ, a másikat a DH szervezi. Apró különbségeket fedeztünk fel a két képzés között: míg a Demokrácia Akadémia inkább a demokratikus ismeretek általános átadására szolgál, addig a Petőfi Akadémia inkább baloldali vitakör.
– Van egy nagyon jól működő rendszere a MEASZ-nak, ez a Demokrácia Akadémia, ami már a harmadik tanévet kezdi el ősztől – mondta lapunknak Kalmár Szilárd, a Demokratikus Hálózat (DH) alelnöke, a Petőfi akadémia egyik szervezője. – Egyrészt az ottani végzősök számára szeretnénk kontinuitást adni, másrészt nyitni szeretnénk a demokratikus, antifasiszta és baloldali értékeket valló fiatalok irányába – tette hozzá.
A „Petőfi Közéleti Akadémia” nevű képzés célja, „hogy progresszív, demokratikus ismereteket adjanak át a fiatalabb generáció (17-40) képviselőinek” – írták a szervezők közleményükben. A kétheti rendszerességgel tartandó összejöveteleken a magyar közélet kiemelkedő képviselői adnak át ismereteket a hallgatóknak szakterületükről, az előadásokat pedig vita követi.
– A Demokrácia Akadémia pártsemlegesebb. Mi nem rejtjük véka alá, hogy milyen értékek mentén szerveződünk – mondta Kalmár Szilárd. A Petőfi Akadémia felhívása azt írja: a hallgatóknak elsősorban modern, demokratikus világképet szeretnének nyújtani a szervezők. Ugyanakkor minden alkalommal két óra retorikai és kommunikációs képzést is tartanak, remélve, hogy hallgatóink a nálunk átadandó ismereteket közéleti tevékenységük során kamatoztatni tudják majd.
A polgári gondolatot vegyíteni
A DH alelnöke szerint a magyar baloldal aktuális feladata, hogy a szabadság és a szolidaritás eszméjét közelebb vigye egymáshoz. – Ha ezt meg tudjuk oldani, tehát a polgári gondolatot össze tudjuk vegyíteni a szocialista gondolattal, annak nagyon magas lehet a támogatottsága.
– Ma a baloldal liberális politikát valósít meg, ami folyamatosan erodálja a népszerűségét – elemezte a helyzetet. – Ezzel szemben valamit tenni kell. Nem szabad olyan kompromisszumokat megtenni, mint amiket a körülöttünk lévő országokban sokan megtettek. Például Ficóék a jobboldali populista értékek irányába nyitottak. Legyen egy jelentős, fiatal réteg, amely tudatosan baloldali értékek mentén politizál.
A Demokratikus Hálózat olyan fiatalokból áll, akik antifasiszta és baloldali akcióikról híresültek el. Céljuk a baloldali gondolat megújítása.