Ahol a Jobbik az első, az MSZP pedig a küszöb alatt

A Jobbik majdnem ugyanolyan dominánsan van jelen az egyetemeken, mint korábban – állítja a Budapesti Corvinus Egyetem hallgatóiból 2011-ben alakult Aktív Fiatalok Magyarországon (AFM) kutatócsoport, amely autentikus helyszínen, a Gozsdu udvarban, egy romkocsmában mutatta be a Racionálisan lázadó hallgatók című kutatásuk második tanulmánykötetét.

2014. május 7., 17:19

Az ifjúság attitűdjeit, gondolkodását, a demokratikus alapértékekhez való viszonyát taglaló kötet közpolitikai tervezés alapja lehetne – már ha a pártok kíváncsiak lennének rájuk – számolt be róla a Népszabadság.hu.

A könyvnek – és az abban szereplő kutatási adatoknak – a Népszabadság szerint különleges aktualitást ad az is, hogy bár 2000 óta országgyűlési határozat írja elő a mindenkori kormánynak a fiatalokról szóló kutatás lebonyolítását, a Fidesz-kormány ezt a feladatot is kiemelte a minisztériumi háttérintézményi struktúrából, és delegálta az egyik kedvenc kutatóintézetének vállalkozásához. Aktualitást ad az a tény is, hogy a Jobbik a 2014-es parlamenti választáson kiemelkedően jól szerepelt, és az eredményeit jelentős részben a fiatal választóknak köszönheti.

E kutatás – amely lényegében tükörképe az eggyel korábbi évben, 2012-ben lefolytatottnak – jó alkalmat ad az összehasonlításra. Így megállapítható az is: hiába voltak fenyegetőek az akkori adatok, lényegében a politika nem reflektált rájuk.

Így aztán nem is csoda, hogy Róna Dániel politológus Reich Jenő kollégájával azt állapítja meg, hogy a két vizsgálat között nem történt érdemi változás a Jobbik támogatottságát tekintve. A szélsőjobboldali párt továbbra is első helyen áll az összes megkérdezett között.

A kutatók szerint ennek oka, hogy a szocializmusban erőltetett közösségi tagság után beköszöntött „extrém individualizációt” követően a fiatalok újfent keresik a közösségeket. „A társadalmilag izolált, kiforratlan politikai nézetekkel rendelkező egyén óhatatlanul keresi a külső azonosulási pontokat” – írják, hozzátéve, hogy ezt az útkeresést ismerte fel a Jobbik, amely komoly erőfeszítést tett, hogy ezek a fiatalok bennük találják meg a közösségi élményt.

A 2013-as tavaszi adatfelvétel alapján a Jobbik különösen az első generációs értelmiségi fiatalok körében erős. A 17 százalékon álló Jobbikot 16 százalékkal a Fidesz követi, majd az Együtt–PM, amely 14 százalékot kapott. A Bajnai Gordon által fémjelzett pártot követi az LMP nyolc százalékkal.

Az MSZP-nek viszont mindössze háromszázalékos támogatottságot mértek a kutatók az egyetemi és főiskolai ifjúság körében. Nincs rá közvetlen bizonyíték, de a választási eredmények tükrében valószínűsítik, hogy az Együttöt rendkívül meggyengítette a Kormányváltó összefogás közös listáján szereplő Gyurcsány Ferenc neve, akinek az elutasítottsága nagy a megkérdezett fiatalok körében. Az MSZP pedig nagyon alacsony támogatottsággal rendelkezik a fiatalok körében.