Aáry-Tamás Lajos oktatási ombudsman: Egyre több az iskolai erőszak
Az OECD tagállamaiban régóta léteznek programok az iskolai erőszak ellen. Magyarország kivétel. Mi miért mulasztottunk?
Ezt a politikusoktól kellene kérdeznie. Én először a 2002-es beszámolómban írtam le: az erőszak rövid időn belül meg fogja mérgezni az iskolák életét. Magyar Bálint akkori oktatási miniszter megdicsért, de nem történt semmi. Eközben a hozzám eljutott bejelentések azt mutatják: majdnem minden tanintézetben van erőszak. Kilenc éve vagyok a posztomon, s azt kell mondanom: egyértelműen nő az iskolai erőszakos esetek száma. Bár ez összefügghet azzal is, hogy ma már többen mernek panaszt tenni, mint korábban.
Csak az esetek száma változott, vagy a jellegük is?
Egyre fiatalabbak követnek el súlyos tetteket.
A diákok közti erőszak a leggyakoribb. Zsaroló bandák alakulnak, elveszik mások értéktárgyait, mobiljait. Vagy megfenyegetik a többieket: fizessenek, különben „lenyúlják” a cuccaikat. Több bejelentést kapunk arról is, hogy tanárok bántalmaznak gyerekeket. 2000-ben nyolc ilyen ügyem volt, tavaly már huszonhárom. Sokkal ritkább, hogy a tanuló bántja a pedagógust. Egyszer egy vidéki polgármestertől kaptam levelet: képzeljem el, hová jutott a világ, a diákok már visszaütnek! A vizsgálatban kiderült: a technikatanárnő kalapácsnyéllel vágta fejbe a tanítványát. A fiú ezt nem tűrte. Viszonylag új jelenség az iskolai szexuális zaklatás is. Ugyanakkor tipikus lett, hogy szülő veri meg a tanárt.
Ön szerint hogyan lehetne visszaszorítani az iskolai erőszakot?
Azt tervezem, felkérem a társszakmák képviselőit – iskolaorvosokat, pszichológusokat, a gyermekjóléti szolgálat munkatársait, családsegítőket, kriminológusokat, illetve egyházi személyeket is –, hogy legyenek segítségükre a pedagógusoknak. Õk ugyanis egymaguk nem képesek megbirkózni a problémával. Ezt csak közösen, társadalmi összefogással lehet megoldani.