A zürichi tiszteletbeli konzul cégének is köze van a Kósa-botrányhoz?
A zürichi magyar tiszteletbeli konzul, Gratian Dietrich Béla Anda családja tulajdonában van az a Pilatus nevű repülőgépgyártó cég, amely ahhoz az svájci céghez kapcsolódik, ahol Szabó Gábornénak állítása szerint a részvényei vannak. Az ügy bonyolult, nehéz kibogozni a szálakat, de a lényeg az, hogy Szabó Gáborné, a csengeri háztartásbeli örökösnő korábban azt mondta, ő a svájci cég részvényese. Ez korábban teljes egészében a Pilatus tulajdonában volt - írja a Magyar Nemzet.
Gratian Dietrich Béla Anda a világhírű koncertzongorista, Anda Géza fia, aki, Kodály Zoltán tanítványa volt és az 1940-es években hagyta el Magyarországot. Édesanyja, a svájci Hortense Bührle. A család vagyonát a német származású Emil Bührle (1890–1956) az Oerlikon fegyver és gépgyárral, a Pilatus repülőgépgyárral és az IHAG magánbankkal alapozta meg. A család a magánvagyonának kezelésére létre hozta az IHAG Holdingot, ahol jelenleg Gratian Anda az igazgatóság elnöke, ő egyben az IHAG Bank elnöke is. Ezenkívül Gratian Anda a Pilatus Aircraft elnökhelyettese is.
Mára a Bührle-örökösök fő vállalkozásai az IHAG Holding, a Pilatus Aircraft, az IHAG Bank és az AdNovum informatikai cég, amely egyébként Magyarországon is jelen van. Jelentős szállodaipari befektetésekkel is rendelkeznek.
A Magyar Nemzet cikke részletesen foglalkozik a cégcsoport tagjainak háterével, és felveti, meglepő a tény, hogy a fideszes csúcspolitikust esetleg tényleg átverő csengeri Szabó Gáborné a négymilliárd eurós tervéhez (amit a mai napig állít, valóban örökölt) pont a svájci üzleti világ egyik közismert cégét választotta. Lapunkhoz eljuttatott közleményében a svájci cég jelezte, hogy a nevezett közszereplővel soha nem állt semmilyen kapcsolatban.
A Bührle cégcsoport zászlóshajója, az Oerlikon 1980-ra már 37 ezer embert foglalkoztatott, és elérte történetének csúcspontját.Sajtóhírek szerint az Oerlikon igazi nagyságát a háborúknak köszönheti. A gyár múltjára azonban sötét árnyékot vet, hogy az ott készült fegyvereket a német birodalom hadserege is előszeretettel vásárolta a II. világháború alatt, sőt, a hatvanas években szintén adtak el fegyvert például dél-afrikai, izraeli, egyiptomi és nigériai konfliktuszónákba is.