A Vatikán is foglalkozik az „ősmagyar szinkretizmussal"

Lezsidózzák a Magyar Katolikus Püspöki Kart a radikális internetes oldalakon megjelenő cikkek szerzői és a hozzászólók. A kar legutóbbi körlevele szerint ugyanis az új pogányság, az „ősmagyar szinkretizmus" ugyanolyan veszélyes, mint amilyen a régi pogányság megerősödése volt Szent István halála után – adta hírül a Délmagyar.hu.

2009. szeptember 26., 14:28

"Mi, akik mint püspökök a tiszta katolikus hit őrei vagyunk, nem hagyhatunk figyelmen kívül néhány olyan jelenséget, amely napjainkban híveink körében is terjed. Azt tapasztaljuk, hogy ismét erőre kapott egyfajta pogányság. Ahogyan Szent István halála után, úgy most is támadja a kereszténységet. Néhány évvel ezelőtt még az elvilágiasodást tartottuk szinte az egyetlen veszélynek. Bár továbbra is jelen van népünk körében ez a fogyasztói szemlélet, az élvhajhászás és a hedonizmus bálványa, ma az újpogányság szelleme is erősödik" – olvasható a legutóbbi püspökkari körlevélben.

A főpapság konkrétan fogalmaz: az „ősmagyar szinkretizmus" hirdetői megtévesztik a katolikus híveket – Jézus nem volt pártus herceg –, és szintén káros a püspökkar szerint „a táltosok, a sámánok és a pogány ősmagyar vallás egyéb valós vagy vélt elemeinek újraélesztése".

A MPK körleveléről és a „pogányhelyzetről" a vatikáni napilap, az Osservatore Romano is írt – és ahogyan várható volt, a megszólítottak is reagáltak.

A hunhir.hu-n például ez olvasható: a „jelentős részben szemita származású" püspökkar levele „ahelyett, hogy az eredeti (hamisítatlan) jézusi út követésére buzdítana, valamint az egészséges nacionalista összetartásra és önvédelemre szólítaná fajtánkat, tulajdonképpen (burkoltan) a létünket aláaknázó globalizációt, az embertelen (sátáni?) cionizmust és neoliberalizmust szolgálja..."

– Ezek a durva, olykor trágár reakciók a szerzőket, hozzászólókat minősítik, diagnózist adnak beteg társadalmunkról – mondta a Délmagyar.hu kérdésére Kiss-Rigó László szeged-csanádi megyés püspök.
– A diagnózis ismerete nélkül nincs gyógyítás, gyógyulás, legfeljebb véletlenszerűen. Ezért, mivel úgy gondolom, hogy az említett reakciók nem feltétlenül gonoszságból vagy gyűlöletből, hanem sokkal inkább tudatlanságból, illetve érzelmi labilitásból fakadnak, azok miatt nem botránkozni, sopánkodni, netán tiltakozni kell, hanem még inkább bátorítást kell nyernünk arra, hogy többet tegyünk a társadalom és a közélet egészségéért – mondta a megyés püspök.