A tények cáfolják Lázárt: Habony még az államfő sorsába is beleszólt
Továbbra sem köt szerződést a kormány Habony Árpáddal, mert nem tart igényt Habony tanácsaira – közölte mai sajtótájékoztatóján Lázár János. A miniszter szavai azért zavarba ejtők, mert köszönő viszonyban sincsenek a valósággal. Habony az elmúlt években rendszeresen továbbképzéseket tartott fideszes vezetőknek. De mindennek a csimborasszója, hogy a miniszterelnök anno Habonyt is behívta arra az – állami és Fidesz-vezetők részvételével tartott – szűkkörű válságtanácskozásra, amelyen Schmitt Pál „álamfő” lemondásáról döntöttek Orbán dolgozószobájában. Vagyis Habony Árpádnak még abba is volt beleszólása, mi legyen a magyar köztársasági elnök sorsa.
Több kérdést is kapott a csütörtöki kormányinfón Lázár János Habony Árpádról. Róla már több fideszes politikus és kormánytag elismerte, hogy tanácsokat ad, ám hivatalosan senkivel nincs szerződése. Lázár János szerint azért foglalkoznak sokan Habonnyal, akit kedves embernek ismer, mert sokan úgy gondolják, lehet égetni a Fideszt vele.
Kósa Lajos Fidesz-frakcióvezető egy pár nappal ezelőtt a 444-en kiszivárgott hangfelvételen arról beszélt, hogy azért nem kötnek szerződést Habony Árpáddal, mert „Habony egy életveszély”, és a leszerződtetése nem megszüntetné a problémákat, hanem további problémák forrása lenne.
Lázár erre azt mondta, hogy a frakcióvezető egy zárt körű fórumon „tette ki magát”, hogy felvegye valaki a beszélgetést. Habonyról pedig azt mondta: azért nem kötünk szerződést az érintett magyar állampolgárral, mert nem tartunk igényt a munkájára és a tanácsaira.
Lázár ezután újabb kérdést kapott, amelyben a Habony elleni büntetőeljárást is megemlítette az újságíró. Lázár megjegyezte, hogy erről nem tud, de Habony „egyáltalán nem félelmetes ember, hanem kifejezetten kedves”. A miniszter ezután úgy folytatta, hogy szerinte megvan az oka annak, hogy többen napirenden tartják a Habonnyal kapcsolatos ügyeket.
„Sokan úgy gondolják, lehet égetni a Fideszt Habony Árpáddal” – mondta Lázár, de ő a teljesítményben hisz. A lényeg, hogy a kormány viseli a politikai felelősséget, nincs szükség Habony tanácsaira – ismételte meg még egyszer Lázár.
Szánalomra méltó kormányzati amnézia, együgyű hárítás
Szomorú dolog szembesülni Orbán memóriájának ilyen radikális romlásával. A kormányfő ezek szerint már arra sem emlékszik, hogy 2012. április 2-án ő hívta be parlamenti dolgozószobájába Habony Árpádot, hogy tanácsait kérje, miként is kezelje a Schmitt Pál köztársasági elnök lemondásával kapcsolatos válsághelyzetet.
A sajtó már akkor is megrökönyödéssel fogadta, hogy Habony – egyetlen „civilként” – részt vett azon a parlamenti válságtanácskozáson, ahol a Fidesz vezérkara Orbán vezényletével meghozta a döntés arról: a plágiumbotrányba keveredett Schmitt Pált ráveszik, mondjon le államfői tisztéről.
A szoros viszonyt számos különböző sajtóhír és -fotó mellett a Fidesz honlapjának egyik közleménye is megerősíti. Eszerint Schmitt Pál lemondása után
„Orbán Viktor miniszterelnök társaságában a parlamenti dolgozószobájába ment, később csatlakozott hozzájuk Kövér László, Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője, Giró-Szász András kormányszóvivő és Habony Árpád miniszterelnöki tanácsadó is”.
Vagyis a Fideszben mindenki tényként kezelte, hogy Habony Orbán Viktor legbelső tanácsadói körének a tagja.
Ha pedig mégsem így volt, akkor
1. Mit keresett Habony a Parlament épületében ezekben a feszült órákban?
2. Ha nem Orbán, akkor ki hívta be?
3. Ki állította ki neki a belépőt?
4. Ha nem Orbán és a Fidesz tanácsadójaként, akkor milyen funkcióból fakadóan és milyen minőségben volt jelen Habony a Schmitt Pál sorsáról döntő válságtanácskozáson?
5. Hogyan kerülhetett biztonsági szempontból kockázatos fizikai közelségbe egy „civil” a három legmagasabb közjogi méltósággal, az államfővel, a kormányfővel és a házelnökkel?
6. Előfordulhat-e bárhol a világon, hogy egy ország államfőjének lemondásáról egy olyan, utcáról behívott civil véleményét kérje ki a kormányzó párt vezérkara és a miniszterelnök, akivel „semmilyen hivatalos természetű kapcsolatban nem állnak”?