A szkeptikusok ellenére igaz: befogadták a tizennyolc új rákgyógyszert

A Magyar Közlönyben csütörtökön hozták nyilvánosságra azoknak az onkológiai készítményeknek a listáját, amelyek mostantól kikerülnek az ,,orosz rulettnek” számító támogatási rendszerből.

2016. október 28., 14:51

Szerző:

Szeptember elején írtuk meg: megtört a jég, évek után végre új rákgyógyszereket fogad be az OEP. Vagyis négy év szünet után novembertől a befogadásra váró gyógyszerekből tizennyolc onkológiai terápia szabad utat kap, jár majd „külön könyörgés” nélkül a rákbetegeknek. Bár sokan fellélegezhetnek, nyilván ez csak egy ,,tünetkezelés”, az egészségbiztosító továbbra is csak egy Európában példátlanul szigorúnak számító, ráadásul igen költséges eljárásban támogatja majd az új készítmények zömét.

A Magyar Közlönyben csütörtökön hozták nyilvánosságra azoknak az onkológiai készítményeknek a listáját, amelyek mostantól kikerülnek az ,,orosz rulettnek” számító támogatási rendszerből. Vagyis a méltányossági elbírálás helyett az, akinek indokolt, külön kérelem nélkül megkapja majd. A tizennyolc új gyógyszer között  bőrdaganatra, tüdő-, prosztata-, vérképzőszervi rákra ható készítmények hozzáférése válik majd könnyebbé.

A cikk megjelenése után sokan cáfolták a hírt, hiába erősítette meg az egészségügyi államtitkár: a tizennyolc készítmény befogadása elindult, december végéig át fognak kerülni az egyedi méltányossági kasszából a tételes kasszába. „Befogadási eljárás Magyarországon nem nagyon volt korábban, azt kellene értékelni, hogy most van. Azt ígértük, hogy ez idén befogadásra kerül, ezt tudjuk tartani”– nyilatkozta az államtitkár.

Korábban az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete közleményben tudatta, mintegy kétezer súlyos beteg terápiájában segíthetne a támogatásra váró tizenöt új innovatív gyógyszer. A most befogadott készítmények elérhetőségéhez a pénz, 5,6 milliárd forint rendelkezésre áll az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnál.

Ez valóban nagy lépés ez az elmúlt évek tükrében, de a teljesen pazarló és emberéletekkel játszó rendszer felszámolását még persze nem jelenti. Bodoky György, a fővárosi Szent László Kórház onkológiai osztályának vezetője, a Magyar Klinikai Onkológiai Társaság tiszteletbeli elnöke korábban beszélt az egyedi méltányossági eljárásról, amely egy daganatos beteg esetében jelentős időveszteséget okoz, ráadásul növeli a költségeket, mert egy-egy esetre vetítve jóval drágább a gyógyszer beszerzése, mintha a gyártótól egy komplex megállapodás keretében vásárolná meg az egészségbiztosító. A professzor évek óta harcol ez ellen a gyakorlat ellen.

– Miközben az utóbbi időben az egyedi méltányossági keret kétszáz százalékkal nőtt, a teljes gyógyszerkassza csupán két százalékkal. Egy-egy készítményért így a többszörösét fizeti ki az OEP, hiszen az eseti vásárlásnál nincs mód alkura. Mind a beteg, mind a költségvetés szempontjából az lenne az ideális, ha a biztosító minden új készítményt befogadna, majd – ha egy év múlva nem hozza az ígért eredményt – az addigi költségeket a gyógyszercégre terhelnék. Így a gyártóknak is az lenne az érdekük, hogy csak azok a betegek kapják meg, akiknél az új terápia valóban hatékony lehet – magyarázza a főorvos.

Illegális online szerencsejáték-szervezők ellen lépett fel a Gazdasági Versenyhivatal és a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága. Olyan csalók által üzemeltetett honlapokat tiltottak le, amelyek a Szerencsejáték Zrt. játékait másolták, becsapva ezzel a magyar lottózókat.