A semmiből energiát termelő gép fejlesztését támogatta a Nemzetgazdasági Minisztérium

Egy dunaújvárosi cég Állandó mágnesek között ébredő erők munkavégzését felhasználó mágnesmotor kutatása és fejlesztése címmel 490 millió forintot nyert pályázaton 2012-ben az Új Széchenyi Terv Gazdaságfejlesztési Operatív Program keretében – írja az Átlátszó.

2017. június 29., 12:41

Az oknyomozó portál szerint végül többszöri szerződésmódosítás után a megítélt összegből 247 millió forintot utaltak át a cégnek, amelyből 210 millió forint európai uniós támogatás, 37 millió pedig a magyar költségvetésből származik.

Az egyébként salakfeldolgozással foglalkozó Halna-Duna Kft. lényegében egy rejtélyes mágnesmotor kifejlesztéséhez kért pénzt az államtól, amellyel az egyetlen bökkenő az, hogy a tudomány jelen állása szerint nem lehet megépíteni. A szerkezetről a Szkeptikus blog azt írta:

„a kifejleszteni próbált készülék úgynevezett ingyenenergia-gép, amely sérti az ismert fizikai törvényeket, különösképpen az energiamegmaradás törvényét, így megvalósítása lehetetlen. (...) Az ötlet, hogy energiát nyerhetünk a mágnesek merőleges összetolásával, majd tengelyirányú eltaszításával, azzal egyenértékű, mintha valaki azt javasolná, hogy energiát nyerhetünk azzal, hogy egy hegyre a lankásabb oldalon fölgurítunk egy követ, majd azt a meredekebb oldalon legurítjuk. Valójában a befektetett és a visszanyert energia csupán a hegy magasságától és az ebből adódó helyzeti energiától függ, s nem függ attól, milyen meredek oldalon végezzük a föl- és legurítást.”

Ezek alapján némileg meglepő fordulat, hogy a cég később egy olyan sajtóközleményt jelentetett meg, amely szerint mégis sikerült ledönteniük a fizika korlátait, és megépítették a mágnesmotor működő prototípusát.

Az Átlátszó adatigénylés keretében kikérte a minisztériumtól a pályázati dokumentációt, a bíráló bizottság véleményét és a projekt eredményét bemutató értékelést. A tárca azonban a megküldött anyagokból minden, a projekt érdemére, a mágnesmotorra vonatkozó információt eltüntetett. Az állítólag elkészült gépezetről pedig még egy fotót sem lehet találni sehol.