A Rocky Horror Picture Show-t is megnézték Kádárék

A nyári uborkaszezonhoz illően szenzációs hír hullámai söpörtek végig a tikkadozó médiumokban: megtalálták Kádár János titkos filmarchívumát, az egykori pártelit vezetőjének és társainak szórakozását biztosító kópiák egész sorát. A híres-nevezetes pénteki vetítésekről szóló cikket elolvashatja a csütörtökön megjelenő 168 Órában.

2011. július 27., 17:03

A mechanizmus a következő volt. A bemutatandó filmekre a minisztérium illetékesei tettek javaslatot. Előfordult, hogy több lépcsőben. Nem lehetett könnyű dolguk, mert Kádár János – természetesen az ő ízlését tekintették irányadónak – ellenszenvvel viseltetett a brutális erőszakot és a vad erotikát tartalmazó mozidarabokkal szemben. Mivel a világ filmtermésében e két motívum hangsúlyosan uralkodik, leszűkült a választék (persze azért a Keresztapát és a Kilenc és fél hetet, sőt a Rocky Horror Picture Show-t nem lehetett kihagyni).

Furcsa, de politikai és esztétikai szempontok egyáltalán nem játszottak szerepet a szelekcióban. Hogy – mint az egyik forrás állítja – Kádárné döntött volna arról, mi legyen a menü? Nehezen hihető, a főtitkár mindenesetre a természetfilmeket és a vígjátékokat kedvelte. Az persze elképzelhető, hogy az asszony tanácsokat adott, ám a jelenléti ívek szerint ő maga elég ritkán kísérte el férjét a szeánszokra.

A filmdobozokat több helyről diszponálták: a MOKÉP állományából, a tranzitkészletből, valamint a Filmtudományi Intézet (később Magyar Filmintézet) raktárából. A filmátvételi bizottság számára bekért és ide kerülő műveket tolmács fordította. Nem tudok egyetlen példát sem arra, hogy valamilyen nagy világsikert a Kádár-kommandó megrendelt volna, bőven találtak szórakoztató darabokat az említett itthoni kínálatban. Speciális „betekintésre”, azaz kíváncsiságuk kielégítésére nem igényeltek semmit. Azokat a műveket, amelyek átutazóban voltak Magyarországon, s a Hungarofilm kereskedői ilyen-olyan okokból nem vásárolták meg, nemcsak „az illetékes elvtársak” láthatták, hanem a szakmai szervezetek tagjai is (az akkori Gorkij fasori filmklubban, a Színház- és Filmművészeti Főiskolán, a Filmtudományi Intézetben).

A teljes cikket elolvashatja a csütörtökön megjelenő, legfrissebb 168 Órában.