A rettenetes Budaszaurusz a Rózsadombon
Mindenkiben, aki a Margit híd környékéről a budai látképben gyönyörködik, felvetődik a kérdés, mit keres ott az a zavaró valami, amit még a hetvenes évek elején rózsadombi SZOT-szállónak építettek, de több évtizede az enyészet mementója. Az ember csak néz, és nem érti, hogy tűrhetik kormányok és a kerület vezetése ezt a vizuális környezetszennyezést, de az érintettek – szinte valamennyien – igyekeztek eltolni maguktól a témát.
A történet röviden: a szakszervezeti szálló 1971-ben, a kádári szocializmus szimbolikus épületeként született, de rögtön a rendszerváltozás után bezárták. Hiába áll Budapest egyik legértékesebb, majdnem 23 ezer négyzetméteres telkén, csaknem négy évig üresen állt. Akkor a Globex Holding és – az Antall-kormány idején az alapítványi üdülőingatlanok kezelésére alapított – Hunguest Nemzeti Üdülési és Vagyonkezelő Rt. állt neki a felújításnak. (A Hunguest az ingatlant, a Globex a pénzt vitte az üzletbe.) 1998-ra tervezték megnyitni a luxusszállót, de miután a Globex belebukott a rendszerváltás utáni időszak legnagyobb sikkasztási és tőkebefektetési botrányába, a beruházás is félbemaradt. Azóta áll csontvázként az épülettorzó a domboldalban.
Több kitérő után az ingatlan a Pro-Hill Kft. tulajdona lett. A cég luxuslakásokat, bárt, éttermet, wellnessfürdőt akart kialakítani benne. 2005-ben az építési engedélyeket is megszerezte, a beruházást a CIB hiteléből valósították volna meg.
Mi hittünk abban – mondja Horváth Csaba, a II. kerület egykori szocialista polgármestere –, hogy Buda legszebb panorámát nyújtó apartmanjait akarják kialakítani az egykori SZOT-szálló helyén. Polgármesterként a testülettel összhangban az volt az álláspontunk, hogy szinte bármilyen megoldás jobb annál, mintha a rozsdásodó vasbeton szerkezet tovább éktelenkedik, pusztul a város egyik legfrekventáltabb helyén.
Ebből azonban nem lett semmi, mert újabb tulajdonosváltás után a hitelt nem fizették, így került a bank tulajdonába az ingatlan. 2012-ben az építési engedély is lejárt. A CIB
többször próbált megszabadulniaz épülettől, és bár időnként felröppent a hír, hogy akad vevő, de a mai napig nincs új gazdája. Volt szó 16 millió eurós vételárról, most állítólag 4,8 milliárd forintért árulják (ami egyébként mai árfolyamon majdnem 16 millió euró).A Budaszaurusz tulajdonosának, a CIB Banknak írásban küldtük el a kérdéseket, köztük azt is, hogy a vételi szándékát bejelentők között van-e még Orbán Viktor miniszterelnök jó barátjának, Wáberer Györgynek cége.
A bank konkrét válaszok helyett az alábbi nyilatkozatot küldte:
„A CIB-csoport 2014-ben az ingatlanpiaci kilátások jelentős javulása miatt a budapesti Rózsadombon elhelyezkedő volt SZOT-üdülő értékesítése mellett döntött. Az ingatlan értékesítése jelenleg folyamatban van. A CIB-csoport több érdeklődővel tárgyal az ingatlan kapcsán, de egyik féllel sem kötött még semmilyen megállapodást. A cél, hogy hosszú távon működő, a leendő vevő, a II. kerület, Budapest egésze és a bankcsoport szempontjából egyaránt kedvező megoldás szülessen.”
A II. kerület jelenlegi vezetése úgy érzi, semmi teendője sincs a kerületet csúfító épületmaradvánnyal, elhárítják még a kérdés felvetésének lehetőségét is. Ők azt mondják, szeretnék ugyan, ha eltűnne a torzó, de nincs ráhatásuk a dologra.
Sokan kérdezik, miért nem kötelezik a tulajdonost a projekt befejezésére. Megtudtuk, azért, mert az érvényben lévő szabályok szerint csak abban az esetben van mód kötelezésre, ha életveszélyes egy épület.
Valamiért tehát nem lehet jó üzlet az egykori SZOT-üdülő át- vagy felépítése. Márpedig ameddig ez így lesz, addig „gyönyörködhetünk” a Budaszaurusz csontvázában.