A Nokiás doboz hozta meg a Fidesznek a kétharmados többséget
Kocsis István, a Budapesti Közlekedési (BKV) Zrt. jelenlegi vezérigazgatója szerint a „nokiás doboz” hozta meg a Fidesznek a kétharmados többséget – értesült a Figyelő a vállalat egyik vezetőjétől.
Emlékezetes: Balogh Zsolt korábbi megbízott BKV-vezérigazgató nyilatkozta a Magyar Nemzetnek azt, hogy 15 millió forint kenőpénzt vitt egy Nokia logós telefonos dobozban a városházára Hagyó Miklós főpolgármester-helyettesnek. Azt, hogy a történet valóban így játszódott-e le, nem tudni, mindenesetre a plasztikus kép alaposan rögzült a választópolgárok tudatában – írja a lap.
A sztori a parlamenti választások előtt hetekig uralta a hírműsorokat, így valóban rengeteg szavazatot juttathatott a jobboldalnak, hogy folyamatosan részletek jelentek meg arról: a baloldali városvezetés és az általuk kinevezett cégvezetők miként dézsmálták az amúgy is veszteséges fővárosi céget fals tanácsadói szerződésekkel, indokolatlan megbízásokkal. A Figyelő úgy tudja, a BKV igazgatósága előtt van már a belső ellenőrzés óriási táblázata, amely szerint a 2007 és 2009 közötti, összesen 12 milliárdos tanácsadói megbízás közül 5 milliárd forintnyit vizsgál a rendőrség vagy a BKV belső ellenőrzése.
A BKV-ügyben és más fővárosi cégekhez kapcsolódó korrupciók feldolgozásakor azonban gondban van a rendőrség, hiszen ami történt, azt nehéz pusztán büntetőjogi kategóriákon belül értékelni. Mindez a politika hazai működésének része – írja a Figyelő. Az egyik városházi vezető szerint négy csoportba oszthatók a rendőrség látókörébe került ügyek. Bizonyos esetek bekerültek a vizsgálódásba, feljelentések születtek, de csak azért, mert valamilyen formai elem, például a teljesítési igazolás hiányos volt, esetleg a közbeszerzéseknél a vesztes tiltakozott, vagy valaki politikai okból bekavart. De nem volt lopás, büntetőjogi értelemben és morálisan sem volt kifogásolható a szerződés.
A tényleges korrupciós esetek között vannak alacsonyabb szinten kitalált mutyik: középvezetők saját pozíciójukat kihasználva egyedi ügyeket szerveztek, beültettek jó helyekre ismerősöket, baráti cégeknek adtak túlzó áron, megbízásokat. Vannak olyan esetek, amikor az utasítást adó politikus, lobbista pártfinanszírozással takarózott, de valójában – a pozícióját kihasználva – magánzsebre dolgozott. Biztosan volt a BKV körül valódi pártfinanszírozás is, bár a lap egyes forrásai szerint ezek az ügyek vélhetően feltáratlanok még. Nem a kisebb kommunikációs szerződések, hanem például a 4-es metró körül keresendők. Az eddig vizsgálat alá vont esetekben sokkal alacsonyabb lehet a pártfinanszírozás aránya, mint amennyit ennek álcáztak – írja a
Figyelő.