A magyar seriff hatlövetű helyett walkie-talkie-val tesz igazságot

Polgárbarát önkormányzati kerületőrök kezdik meg jövőre munkájukat Újbudán. Tízen lesznek, egyforma ruhát viselnek, észrevételeiket és a lakosság bejelentéseit továbbítják a helyi közterület-felügyelet munkatársainak. A kerület alpolgármestere így indokolta a döntést: a közbiztonság sohasem lehet annyira jó, hogy ne kellene tovább erősíteni.

2008. szeptember 18., 10:33

Képzeljük el, amint - mondjuk - a Budafoki út egyik, afféle, ajtó helyett lengődeszka berúgásával bevehető, vadnyugati kiskocsmává szabott vendéglátó helyén, a bárszéken átható tekintetű marcona alak fújja szájharmonikáján a stílszerű filmzenét. Egy sötét sarokban a lágymányosi Bonnie és Clyde számolja - jobb híján - a diákhitel havi összegét, mivel csak romantikus egymásra utaltságuknak köszönhetik a névadást. Az asztalokat akár a magyar italboltokból ismert figurák is támaszthatják, csünghet darts a pulttal szemben, de a fegyverropogás csakis a falra szerelt képernyőn pergő vadnyugati film kísérő"zenéje" lehet. Mert a magyar seriff időről időre benéz a lebujba. Mellén nem csillag villog, hanem címer: piros-kék-arany színekben, nappal, holddal, háromtornyú várral, magyaros sormintákkal, míg a keleties motívumok az összkép fölött lebegtetnek egy koronát. Amikor a seriff megjelenik, mindig pisztolytáskáján pihen a keze, amellyel az első röpke körbepillantás után előkapja walkie-talkie-ját, s jelenti: itt minden rendben.

Félretéve a tréfát, a látomást azt hívta elő, hogy Budapest XI. kerületében, Újbudán nemsokára az amerikai seriffekéhez hasonló megbízottak állnak szolgálatba - írja az MTI. A Magyarországon eddig ismeretlen felépítésű önkormányzati kerületőrségről Fodor Vince alpolgármestertől kértünk felvilágosítást.

Mint megtudtuk, az új polgárbarát önkormányzati szervezet felállításának célja a közterületi rend megteremtése és fenntartása. A "seriff rendszernek" az a lényege, hogy közvetlen felügyelet, kapcsolattartás és intézkedési rend tartozik hozzá. A kerület a térséget saját hatáskörbe vonva gyakorolja az intézkedés jogát. A kerületőr olyan, a szolgálati környezetét jól ismerő ember, aki jelenlétével biztosítja a szabálysértések, esetleg bűncselekmény megelőzését. Az észlelt ügyeket jelenti a közterület-felügyeletnek, ha szükséges, rendőrt hív.

A kerületőr alkalmazása egyrészt kevesebbe kerül, mint a köztisztviselői körbe tartozó közterület-felügyelőké, másrészt közvetlenebb kapcsolattartásra ad lehetőséget a lakossággal. A kerületőrök nem alkotnak különálló szervezetet, hanem egyedi megbízással dolgoznak majd. A tervek szerint 2009-ben kezdik meg munkájukat, így jövőre már tíz ilyen seriff cirkál Újbudán. Meghatározott, az egyéni képviselőkkel egyeztetett körzeteik és feladataik lesznek, a közterület-felügyelethez illeszkedő munkarenddel. Közös szolgálatot is teljesítenek majd, de együttműködésük leglényegesebb eleme az lesz, hogy a kerületőrök információkat szolgáltatnak a másik testületnek. Hatósági jogkörük azonban nem lesz.

Általában a közrendet figyelik, jóindulatú figyelmeztetéssel kívánják megelőzni a szabálysértést vagy a közrend zavarását, akár a közlekedési szabályok megszegését, a közbiztonság veszélyeztetését, a rendellenes állattartást vagy a hangoskodást. Utánajárnak a lakossági bejelentéseknek, amelyek a XI. kerületben sem térnek el a máshol szokásostól sem számban, sem jellegüket tekintve. Felhívják például a figyelmet a szabálytalan parkolásra, az illegális szemétlerakásra, az önkényes területfoglalásra, a prostitúcióra, a zajos éjszakai magatartásra. Nehezebben kezelhető ügy lesz a tipikusan bűncselekményekből hasznot húzó társadalmi rétegek által gyakorolt prostitúció a Kamaraerdőben és Örsödön, illetve az illegális területfoglalás szintén Kamaraerdőn vagy Madárhegyen.

Az MTI írása szerint a leendő seriffeket pályáztatással választják ki. Máris sokan érdeklődnek e feladat iránt. Az alpolgármester utalt rá, hogy még nem alakult ki végleges elképzelés a jelentkezési, illetve alkalmazási feltételekről, de semmiképpen sem szeretnének merev szabályozási keretet alkotni. A fő szempont az, hogy megbízható, becsületes, környezetében megbecsült személy lehessen seriff. A kerületőröknek megkülönböztető egyenruhájuk és kerületi jelvényük lesz, amelyeket kötelezően viselniük kell.

Arra a kérdésre, hogy nem a közbiztonság romlása késztette-e az önkormányzatot az újfajta poszt megteremtésére, Fodor Vince azt válaszolta, hogy a közbiztonság sohasem lehet elég jó. A kerületi lakossági bejelentések, a bűnügyi statisztika is megkívánja a hatékonyabb megelőző munkát, valamint a szabálysértéseket megszüntető intézkedéseket. A rendőrség munkája egyre inkább a közlekedési intézkedések, bűncselekmények és ezek nyomozati munkájára korlátozódik. A közterületi szabálysértéseket "saját" hatáskörben kell kezelni.

A kerületőrség gondolata régi, de egyelőre nincs róla egységes elképzelés, illetve jogszabály. Más kerületek is alkalmaznak az önálló közterület-felügyeletek munkáját segítő kerületőröket. A testületté fejlesztett, jogszabállyal megerősített kerületőrség más jellegű lenne, megalakításához a rendőrségi törvény módosítására volna szükség, így alapvetően a közbiztonság politikai megközelítését helyezné a döntés középpontjába. Ezért nehéz ebben az ügyben főváros-szerte előre jutni.