A magyar hatóságok eljárnak a kritikus NGO-k ellen

Ötvennyolc szervezetet arra szólítottak fel, hogy adják át az általuk támogatott projektek adatait –írja budapesti tudósításában Gregor Mayer.

2014. június 26., 09:13

Áprilisi újraválasztása óta Orbán Viktor Magyarország jobboldali-nacionalista miniszterelnöke semmi kétséget nem hagy afelől, hogy még jobban bebiztosítani szándékozik hatalmát, amelyet az alkotmánnyal és törvényekkel már bebetonozta. Orbán és párttársai szerint hatalmukat veszélyezteti az a kevés médium, egyesület és civilszervezet, amely még függetlenül működik, és nyilvánosságra hozza a jogállamiság sérelmeit, illetve a korrupciós ügyeket.

Orbán azonban maga soha nem aktív ezekben az ügyekben. Legutóbb kancelláriaminisztere, Lázár János gyakorolt nyomát a Deutsche Telekom tulajdonosaira annak érdekében, hogy eltávolítsák a kritikus internetes újság , az Origó főszerkesztőjét. Miután számos szerkesztője szolidaritásból felmondott, e médium többé már nem működik eddigi formájában,.
Most a kormányzati ellenőrzés látókörébe került több tucat olyan kormánytól független szervezet (NGO), amely a Norvég Civil Támogatási Alaptól kap pénzt. A norvég állam által finanszírozott alapítvány a demokratikus berendezkedés létrehozásához, a környezettudatos fejlődéshez és a társadalmi kohézióhoz nyújt támogatást az átalakulásban levő államokban.

Lázár most a pénzt Magyarországon szétosztó Ökotárs nevű magyar csúcsszervezet és néhány kiválasztott fogadó szervezet nyakára küldte a Kormányzati Ellenőrző Hivatalt, a KEHI-t. Jogászok véleménye szerint ennek a kormányzati berkeken belüli korrupciós ügyekben illetékes hatóságnak semmiféle felhatalmazása nincs a magán szervezetek ellenőrzésére. Közigazgatási eljárásokban a hatóság a döntései mégis megtámadhatatlanok, és ellenőrei közvetlenül Orbán-híveinek az utasításait követik.

A KEHI ellenőrzésére kiszemelt szervezetek között az Ökotárson kívül megtalálható az Átlátszó (Durchblick) nevű oknyomozó internetes portál, a TASZ polgárjogi szervezet, a korrupció ellenes K-monitor, de a Budapesti Büszkeség Napja szervező bizottsága is. Az elmúlt héten a KEHI összesen 58 szervezetet szólított fel, hogy adja át a Norvég Civil Támogatási Alap által támogatott projekteket érintő levelezést és adatokat.

„Kényes adatok”

Móra Veronika, az Ökotárs igazgatója azt mondta, hogy „szerintünk a cél ily módon hozzájutni a személyekre vonatkozó, kényes adatokhoz”. Orbán emberei főképpen azt szeretnék megtudni, hol vannak azok a kiszivárogtatási záródó pontok, amelyeken keresztül a közvélemény alkalmanként tudomást szerez a korrupciós ügyekről.

A szervezetek emiatt vonakodnak a követelt mértékben kiszolgáltatni adatokat. „Ebben az esetben a hatalommal való visszaélésről van szó” – mondja Szabó Máté Dániel, a TASZ szakmai igazgatója. „Mindazt föltettük az internetre, ami az általunk támogatott projektek végrehajtásának megítélése szempontjából releváns. Ezt ott bárki megnézheti”.

Bírál az Emberi Jogi Figyelő

Szerdán az Emberi Jogi Figyelő (HRW) emberi jogi szervezet is bírálta az eljárást. Azt állítják, hogy „A magyar kormány NGO-kra gyakorolt nyomása a kormányhatalom ellenőrzési instanciáinak kiiktatását összegező szomorú mérleg újabb tétele” – hangoztatják.

(Der Standard: 2014.06.25.)
Fordította: dr. Gonda László