A közmédiumok nem akarnak összebútorozni
Bár Szijjártó Péter, a Fidesz elnöki stábjának vezetője kategorikusan cáfolta az Indexen megjelent minapi sajtóhírt, miszerint kormányra kerülve állami médiaholdingba vonná össze a közmédiumokat, az MTI-t pedig bezárná, az elképzelésről megkérdeztük az érintett intézmények véleményét.
A minapi, nagy port kavart, Indexen megjelent sajtóhír szerint kormányra kerülve a Fidesz a médiatörvény módosításához szükséges kétharmados többség birtokában összevonná a közmédiumokat, az MTI-t pedig bezárná, és néhány fős kormányzati hírügynökséggé alakítaná. Mindezt jelentős létszámleépítés és esetleges költségvetési elvonások mellett tenné.
Az állami médiaholding ötletéről – a cikk szerint – „már tájékoztatták az érintett intézményvezetők egy részét”.
- A Fidesz részéről minket senki nem keresett meg, a sajtóhírnek semmilyen valóságtartalma nincs, ahogy ezt Szijjártó Péter is cáfolta – mondja Herczeg Dóra sajtófőnök. – A Duna Televízió menedzsmentje szerint a jövő kormányának nem állhat érdekében, hogy megszüntesse vagy más közszolgálati médiumba olvassza a Duna Televíziót, melynek létjogosultságát az Alkotmány is megerősíti. A következő kormány ezért sem akarhatja egy újabb „december 5-ével” elkeseríteni a határon túli magyarságot.
A sajtófőnök hozzáteszi: a közszolgálati médiumok összevonásának ötlete amúgy már több alkalommal felvetődött. Előrukkolt vele Rudi Zoltán volt tévéelnök és utóda, az MTV ügyvezető alelnöke, Medveczky Balázs is.
- A Duna TV menedzsmentje viszont úgy látja: az elképzelés nemcsak átgondolatlan, de kivitelezése hatalmas károkat okozna az országnak és a világ magyarságának. Az MTV-vel szemben a Duna Televíziónak ugyanis más a feladata. Műsorszerkezete és nézettsége az alapító szándékainak felel meg, ez a legnézettebb csatorna a határon túli magyarság körében. A két köztelevízió nem ugyanazt a nézőtábort szolgálja ki, így félő, hogy az összevonás révén elvesznének a Duna Televízió meghatározó műsorai.
A sajtófőnök úgy véli: az MTV és a Duna Televízió gazdálkodását is szinte lehetetlen összehasonlítani.
- A Duna Televízió évek óta nullszaldós, kiegyensúlyozott és átlátható gazdálkodását is veszélybe sodorhatja, hogy a nála majd négyszeres költségből működő MTV-nél egy adásperc legalább kétszer annyiba kerül, mint nálunk. Az MTV gazdasági ügyei ráadásul rendezetlenek – magyarázza Herczeg Dóra.
A Duna Televízió 2009-ben 9,3 milliárd forintból gazdálkodhatott, amelyből 2 milliárdot műsorterjesztési költségekre, 6,1 milliárdot üzembentartási díjként kapott az intézmény. 0,6 milliárd az ORTT-n keresztül, a kereskedelmi csatornák koncessziós díjából érkezett. Saját bevétele 0,6 milliárd forint volt.
- Nem számolunk elvonásokkal, hisz az Országgyűlés az „Összefogás a Duna Televízióért” című, a világ magyarságát megmozgató kezdeményezés miatt 2 milliárd 345 millió forint céltámogatást szavazott meg a Duna Televíziónak. A köztévé 2010-ben így 11,5 milliárd forintból gazdálkodhat.
A sajtófőnök szerint az is indokolatlan, hogy közmédiumok közös telephelyre költözzenek.
- A Duna Televízió rendelkezik saját tulajdonú gyártóbázissal, szemben az MTV-vel, amelynél még azt sem tudni, miből fedezi a székház bérleti díját, melynek szerződése vitatott, és elviselhetetlen terheket ró az adófizetőkre.
A Magyar Rádiót szintén nem „értesítették” az esetleges összevonásról.
- Nem kaptunk senkitől semmi ilyen tartalmú tájékoztatást, sem hivatalos, sem nem hivatalos formában – tájékoztat Borbély-Urquhart Julianna kommunikációs vezető. - A puszta összevonás pedig nem önérték. A jelenlegi struktúrában nem látjuk egyetlen előnyét sem, ezt nem is fejtette ki senki. A Magyar Rádiónak van pénze és vagyona, ráadásul az MTV-ben, a Magyar Rádióban és a Duna Televízióban teljesen mások a hagyományok és a munkakultúra. Ha készül az összevonásra vonatkozó nyilvános tervezet, elmondjuk róla a véleményünket. Ha pedig a jogszabályt az Országgyűlés elfogadja, az MR mindenkori vezetése végrehajtja az abban foglaltakat.
A kommunikációs vezető szerint a Magyar Rádió eddig is kijött a rendelkezésére bocsátott 6,1 milliárd forintnyi államtól kapott fenntartási költségből, illetve a piacon megkeresett forrásokból.
- Hiszünk abban, hogy ez a jövőben is így marad. Az esetleges megszorításokról sem hallottunk, de ha lesznek, azok mértékétől függ, milyen lépések megtételére kényszerülünk.
Kerestük a Magyar Televíziót is, de érdeklődésünkre nem reagáltak.
Az MTI bezárásával kapcsolatos hírt Vince Mátyás, az MTI Zrt. elnöke pedig egyelőre nem kívánta kommentálni.