"A Fidesz holdudvarát is kínos módon hálózták be"

Az LMP véleménye szerint a Fidesz továbbra sem akar az ügynökakták nyilvánosságra hozataláról tárgyalni - mondta hétfőn az MTI-nek Schiffer András. A politikus úgy gondolja, a nagyobbik kormánypárt attól fél, hogy kiderül, az 1990 utáni politikai és gazdasági életet, a Fidesz holdudvarát is kínos módon "hálózták be" a "túlélő" állambiztonsági hálózatok.

2012. március 6., 13:18

Orbán Viktor hétfőn, a parlamentben a jobbikos Mirkóczki Ádám azonnali kérdésére válaszolva azt mondta, komoly vita folyik az ügynökmúlt feltárásának módszeréről a kormánypárti frakcióban, azonban "a szándékok egyértelműek". A kormányfő szavai szerint a megoldás mikéntjéről komoly vita zajlik a kormánypárti frakcióban, és "amíg a vitát nem zárjuk le, addig nem is tudunk előállni olyan megoldási javaslattal, amely megfelelne azoknak a szempontoknak, amelyeket ön felvetetett". A miniszterelnök egyúttal rámutatott ugyanakkor, hogy a saját magára vonatkozó iratokat bárki megnézheti az irattárban.

A Romániában elfogadott lusztrációs törvényről szólva a kormányfő azt mondta: tanulmányozzák, szerintük is időszerű megvitatni, hogy van-e haszna a Romániában alkalmazott módszereknek Magyarországon. Jelezte, nyitottak erre a vitára, de kétségeik vannak afelől, hogy a román megoldás száz százalékban alkalmazható-e Magyarországon. A kormánypárti frakcióban "a szándékok egyértelműek, a módszereken zajlik vita", de amint megtalálják a törvényesség próbáját kiálló módszert, azt a Ház elé fogják tárni - zárta szavait Orbán Viktor.

A miniszterelnök felszólalására reagáló képviselő azt mondta, a kormányfő szavaiból érződött "a szokásos narancsos cinizmus". Emlékeztetett arra, hogy a Fidesz-KDNP korábban elutasította az ügynökmúlt feltárásáról szóló LMP-s javaslat tárgysorozatba vételét. Schiffer András szerint ez egyértelműen jelzi, hogy a kormányerők nem akarnak erről a kérdésről tárgyalni. A politikus úgy fogalmazott, a kormánypártok csak "homályosan célozgatnak arra", hogy szakmai problémáik vannak a javaslattal, ahelyett, hogy tárgysorozatba vették volna és módosítókkal orvosolnák a gondokat. Hozzátette, hogy a Fidesz nem hozott fel szakmai ellenérveket a javaslat ellen, ilyeneket sem a parlamenti bizottságban sem a plenáris ülésen nem ismertettek.

Hangsúlyozta, hogy az LMP törvényjavaslata kezeli a titkos nemzetbiztonsági információk kérdését, "beleértve a Lázár János által emlegetett katonai biztonsági információkat", miközben a személyiségi jogok tekintetében szintén differenciáltan jár el. A volt frakcióvezető utalt arra, hogy a Fidesz 1998-2002 között már kormányzott, de "akkor sem nagyon iparkodtak az aktanyilvánosság ügyében". Kijelentette azt is, hogy a kérdés biztosan kellemetlen a kormánypártoknak, mert "gyakorlatilag a saját szavazótáboruk számára szemenköpése" az, hogy nem hajlandóak tárgyalni az aktanyilvánosságról. Végül megjegyezte, el tudja képzelni, hogy a Fidesz "a nyomás hatására előszed majd egy törvényjavaslatot", de nem lehet tudni, hogy az mennyire segíti majd a megismerést. A politikus véleménye szerint a kormánypártok feltehetően attól tartanak, hogy kiderül, a "túlélő" állambiztonsági hálózatok kínos módon hálózták be az 1990 utáni politikai és gazdasági életet, közte a Fidesz holdudvarát is.