"A Fidesz az ellenkezőjét csinálja annak, amire felhatalmazást kért"

Schiffer András szerint azért van szükség az LMP programjára, mert a Fidesz pontosan az ellenkezőjét csinálja annak, mint amire a választások előtt felhatalmazást kért.

2011. szeptember 24., 08:20

Az LMP frakcióvezetője erről pénteken egy siófoki köztéri fogadóórán beszélt, amely országjárásának első állomása volt. Ennek során népszerűsíteni kívánja pártját és annak Zöld Fordulat elnevezésű programját. Közölte azt is, hogy jövő héten hozzák nyilvánosságra a párt 2012. évi alternatív költségvetési javaslatát. A politikus az MTI-nek nyilatkozva elmondta: országjáró körútja, amely nem véletlenül kezdődik a pártja szempontjából alacsony szervezettségűnek számító Somoggyal, a párt belső építkezéséről és a Zöld Fordulat program népszerűsítéséről szól. A hétvégi somogyi útja során 12 települést érint, és civil szervezetek, szakszervezetek és zöldszervezetek képviselővel, vezetőivel is találkozik.

A Zöld Fordulat programmal kapcsolatban Schiffer András kifejtette, alapvetően a Fidesz gazdaságpolitikájával szemben haladva nyújt alternatívát a gazdasági problémák orvoslása progresszív adórendszerrel, a tőkejövedelmek fokozott megadóztatásával, 4 százalékos járulékcsökkentés bevezetésével, és az ökológiai adóreformmal. Ez utóbbi azt szolgálná, hogy a gazdagok mellett a környezetszennyezőkre vessenek ki nagyobb adóterheket. "Ha bevezetésre kerülhetne egy igazságos adórendszer, akkor beindulhatnának komplex állami fejlesztési programok, zöld munkahelyeket lehetne teremteni (épület-felújítási program, közösségi közlekedés, helyi termékek piacra juttatása, falusi turizmus, stb.), és nem kellene több forrást kivonni a humánszektorból" - érvelt a politikus, aki szerint azért van szükség az LMP programjára, mert a Fidesz pontosan az ellenkezőjét csinálja annak, mint amire ellenzéki szerepében felhatalmazást kért.

Schiffer Andrást a péntek délutánra meghirdetett időpontban az aktivisták és az érdeklődők mellett közterület-fenntartók fogadták Siófok főterén, akik firtatták a köztéri fogadóóra engedélyét. Miután az LMP-s feliratú doboz és szóróanyagok mellé, a tér szélére kitelepült aktivisták meggyőzték a közterület fenntartókat, hogy ilyen politikai eseményhez nem kell engedély, és az időközben megérkező rendőrpárosnak is bemutatták, hogy szabályosan bejelentett programról van szó, megkezdődhetett a beszélgetés a gyér érdeklődést mutató járókelőkkel. Siófokon jelenleg 12 LMP-s aktivistát tartanak számon. A két éve alapított párt főként egyetemi városokban, illetve erős zöldmozgalmi háttérrel rendelkező településeken bír érdemi tagsággal, amelyek közül jelenleg a legerősebb Pécs - derült ki a frakcióvezető beszámolójából.

A közterület-fenntartók aggályoskodására Schiffer András úgy reagált: korábban már kezdeményezte az Alkotmánybíróságon, hogy semmisítsenek meg egy helyi rendeletet, így vetve véget a "helyi hatalmasságok önkényének". Mint kifejtette, nem egyedi eset, hogy a közterület fenntartók nincsenek tisztában azzal, a gyülekezési jogról szóló törvény nem teszi lehetővé számukra, hogy vegzálják a politikai rendezvényeket. Hangsúlyozta, ennek értelmében a rendőrség számára is csak bejelentési kötelezettsége van az ilyen programokat szervezőknek, amely azonban bizonyos okokra hivatkozva betilthatja ezeket. "Sajnos a rendőrség rendre visszaél ezzel a jogosítványával az uralkodó kormányt kiszolgálva, amely rossz gyakorlat a Gyurcsány-kormány idején kezdődött, és az Orbán-kormány alatt is folytatódik" - fogalmazott a politikus, legfrissebb példaként említve a szeptember 29-ére tervezett, betiltott szakszervezeti tüntetéseket.