400 millió forint tűnt el a Semmelweis Egyetem új klinikájának építésekor

A tervezettnél silányabb anyagok használata, beépítése miatt 400 millió forint kár keletkezett a Semmelweis Egyetem Üllői úti épületének kivitelezésekor – közölte Jávor Benedek.

2016. február 21., 20:08

A Párbeszéd Magyarországért (PM) európai parlamenti képviselőjének bejelentése nyomán vizsgálatot indít a Közbeszerzési Hatóság annak kiderítésére, hogy a Korányi projekthez kapcsolódó közbeszerzési szerződések teljesítése megfelel-e a jogszabályoknak.

A PM

közleményeszerint Jávor Benedekhez olyan információk jutottak el, miszerint a megvalósítás során „műszaki egyenértékűség”-re hivatkozással, nagyságrendekkel gyengébb, silányabb minőségű anyagok, szerkezetek építettek be a kivitelezők, aminek következtében több százmillió forintot tüntethettek el a klinikai tömb építése során.

Az EP-képviselő szerint a műszaki egyenértékűségre hivatkozás azért is szabálytalan, mert arra kizárólag az ajánlattétel időszakában lehet hivatkozni, a későbbiekben csak szerződésmódosítással lehetne jogszerű. Ez nem történt meg, így a kivitelezés nem felel meg a közbeszerzési törvény rendelkezéseinek.

Az európai uniós és magyar forrásokból megvalósuló Korányi projektben a jogszerűtlen trükkel okozott kár becsült értéke 400 millió forint – közölte az PM.

Jávor Benedek emiatt a Közbeszerzési Hatósághoz fordult, amely a Semmelweis Egyetemmel való egyeztetést követően arról tájékoztatta a képviselőt, hogy a Hatóság elnöke január 18-án elrendelte annak vizsgálatát, hogy a szerződések teljesítése megfelelnek-e a közbeszerzési jogszabályoknak.

„A Közbeszerzési Hatóság vizsgálata még reményt adhat arra, hogy bebizonyosodjon: a magyar intézményrendszer nem tökéletesen alkalmatlan a korrupció elleni küzdelemre azok után, hogy az ügyészség a napokban úgy tájékoztatott, hogy – mondvacsinált érvekkel – bűncselekmény hiányában megszünteti a nyomozást az ügyben, anélkül, hogy azt alaposabban kivizsgálta volna” – közölte Jávor Benedek.

Jávor szerint az ügyészség kiábrándító tevékenysége még inkább alátámasztja a független, hatékony korrupcióellenes ügyészség szükségességét, amelynek felállítására a PM a héten másodízben is benyújtotta törvényjavaslatát.

A kormány döntése értelmében várhatóan májustól bizonyos krónikus betegségek gyógyszereit – így például a cukorbetegek készítményeit – már nemcsak szakorvos, hanem a háziorvos is felírhatja.