2016 a veszélyes élet éve lesz
2015 ijesztő volt az unió számára, most viszont a veszélyes élet éve következik – írja az AP amerikai hírügynökség.
Az elmúlt 12 hónap a görög válság miatt már azelőtt izgalmasnak bizonyult, hogy Magyarország és más tagállamok kikeltek volna a migránsok beözönlése ellen és több száz kilométer hosszan kerítést húztak, ami még jobban megvilágította az EU gyengeségét, mármint hogy nem képes megtalálni a közös hangot. Mégis, a kiabáló országok többnyire messze politikai súlyukat meghaladó módon hallatták hangjukat. Most viszont itt van a brit népszavazás és a mind magabiztosabb Lengyelország. És akkor még nem említettük egy újabb terrortámadás lehetőségét.
A közösség a 2004-es keleti nyitás óta lejtőre került. A szervezet segített emelni az életszínvonalat és fokozni a magabiztosságot az új tagállamokban, most viszont egyre több bírálat éri a magyarok, a csehek, a lengyelek és a szlovákok részéről.
A Bizottság újabban kifogásolja a varsói fejleményeket, ahogyan azt tette Magyarország esetében is, miután Orbán Viktor az igazságszolgáltatás, a média és más intézmények meggyengítésével szilárdította meg hatalmát. A német biztos ugyanakkor tegnap arról beszélt, hogy a populista kormányok számának gyarapodása miatt most először komolyan tart az unió szétesésétől. Menekültügyben az idén ismét kulcsszerep jut Merkelnek. A kancellár reméli, a tagok megértik az üzenetet, hogy egységes fellépés szükséges az áradat megállítására, ideértve a kvótát is. Fontos azonban, hogy az eltelt évtizedben az EU megtanult minden politikai trükköt a túléléshez. Ezért a közösség mindig erősebb, mint ahogy azt az emberek hiszik.
(
AP)