1956: A magyarok azt hitték, hogy a Nyugat mögöttük áll

Az amerikaiak 1956-ban azért voltak annyira segítőkészek, mert rossz volt a lelkiismeretük, hogy a Szabad Európán keresztül ellenállásra buzdítottak, és így a magyarok azt hitték, hogy a Nyugat mögöttük áll. Csak éppen senki sem segített nekik – véli az egyik legtekintélyesebb osztrák újságíró.

2015. október 25., 08:41

A 88 éves Hugo Portisch arról is ír a Die Presse című lapban, hogy a visegrádi országok számára az EU csupán fejőstehén, ugyanakkor ők maguk egyáltalán nem szolidárisak. Csupán
azért léptek be a közösségbe, hogy kasszírozhassanak, éspedig azzal a felkiáltással, hogy tartoztok nekünk, mert mi szenvedtünk a Vasfüggöny mögött, mialatt nektek jól ment. Vagyis
segítenetek kell, hogy utolérjünk benneteket.

Portisch éppen abban látja Európa számára a legnagyobb veszélyt, hogy egyes tagállamok mind nagyobb kedvvel
helyezik a nemzeti érdekeket a közös szempontok elé. Az elemző, aki most jelentette meg önéletrajzát, ugyanakkor a menekültkérdésben hiányolja a szolidaritást az USA részéről is.

Hiszen akik Szíriából indulnak el, azok egyszerre három amerikai háború áldozatai. Az Iszlám állam Washington Irak-politikájának a következménye.

56-ról szólva Portisch felidézi, hogy a magyar menekülteket Ausztriában hősökként ünnepelték, mivel a kommunizmus ellen harcoltak. Adományokat gyűjtöttek számukra, felajánlották nekik a saját lakásukat, utóbbi ma már nem jellemző.

Hogy az amerikaiak akkoriban annyira segítőkészek voltak, azt a szemleíró arra vezeti vissza, hogy rossz volt a lelkiismeretük, mert a Szabad Európán keresztül ellenállásra buzdítottak, és így a magyarok azt hitték, hogy a Nyugat mögöttük áll. Csak éppen senki sem segített nekik.

Az Egyesült Államok ezért állította ki azután minden bürokráciától mentesen a beutazási engedélyeket, de
akkoriban az egész Nyugati világ együttérzést tanúsított a menekültek iránt. Ez az, ami ma hiányzik.

(Forrás: Die Presse/Szelestey Lajos/Klubrádió)