Így előzhetők meg az öregségi foltok

Negyven éves kor felett az arcon sárga vagy barna árnyalatú pigmentfoltok jelenhetnek meg. Bár a foltok kialakulását a genetikai örökség is befolyásolja, sokat tehetünk a megelőzés érdekében is.

2024. augusztus 19., 10:00

Szerző:

A hatvanas korosztályban szinte mindenkinek vannak foltjai, aminek az az oka, hogy az évek során a bőr „UV-számlája” egyre telítődik. Ám manapság már gyakran a fiatalabb generáció is kénytelen szembenézni ezzel a kellemetlen bőrproblémával. A pigmentfoltok megjelenése gyakran csökkenti az önbizalmat is, mivel megjelenésük egyértelműen az öregedéshez köthető – írja a Házipatika.

Az öregségi foltok esetében is a prevención van a hangsúly


A genetika itt is fontos befolyásoló tényező: ha a szülő vagy szülők öregségi foltokkal rendelkeztek, nagyobb esély van arra, hogy a következő generációk esetében is megjelenik a bőrprobléma . Ez abból a szempontból jó hír, hogy „előre tudunk készülni”. A barnás foltok megjelenését némileg késleltethetjük, ha már fiatal korban figyelmet fordítunk a megfelelő bőrápolásra.


Mit kell tehát tennünk?


ha a foltokat az UV sugárzással való telítődés okozza, akkor a fényvédelem az első számú teendő. A kritikus területekre (dekoltázs, kézfej, arc) tanácsos naponta fényvédő, hidratáló krémet felvinni, napozásnál pedig magas faktorszámú naptejjel védeni a bőrt. A fényvédelem mellett jó szolgálatot tesznek a retinoidok, amelyek az A-vitamin származékai. A tiszta retinolsav az egyetlen (!) FDA ( Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala)  által is jóváhagyott anti-aging hatóanyag, vagyis olyan és akkora mennyiségű bizonyíték van mögötte, mint a vényköteles gyógyszerek mögött, ő maga is vényköteles gyógyszer hatóanyag.

Házi szerek az öregségi foltok ellen


Alternatív módszerként kipróbálhatjuk a házi bőrfehérítő hatású szereket: így például az almaecet, citrom, joghurt vagy ricinusolaj kitartó használata halványíthatja a foltokat – igaz, ezt jelenleg még semmilyen klinikai kutatás nem igazolta.


Kémiai vagy bőrgyógyászati kezelések az öregségi foltok eltüntetése érdekében

Számos helyileg alkalmazható gyógyszer vagy bőrápolási termék érhető el a piacon a pigmentáció szabályozására, kezelésére. Közülük a legtöbb a következő hatóanyagok egyikét biztosan tartalmazza, hogy kivilágosítsa a bőrfoltokat és homogénné tegye a bőrszínt és/vagy lelassítsa a melaninképződést:

  • Kojic-sav: természetes hatóanyag, a japán rizsbor, a saké mellékterméke. A melaninképződés gátlásában azonban gyenge hatása van.
  • Glikolsav. Amellett, hogy ezt használják a bőrgyógyászok is a kémiai hámlasztás során, a glikolsav a helyileg alkalmazandó hiperpigmentációs krémek egyik aktív összetevője is.
  • C-vitamin származékai: gyakran ugyan más hatóanyagokkal együtt használják, de ezek a származékok viszonylag hatékonynak bizonyultak a hiperpigmentáció csökkentése szempontjából.


Azonban azt hangsúlyozni kell, hogy kozmetikai termékekkel csak halványítani lehet az öregségi foltokon, teljes megszüntetésük csak bőrgyógyászati invazív beavatkozás révén lehetséges kémiai hámlasztással vagy lézerkezeléssel. A kémiai hámlasztás során savas oldattal kezelik az arcot, a kezet vagy a lábfejet annak érdekében, hogy eltávolítsák a bőr felső rétegét. A finom ráncokon és pigmentfoltokon ugyanúgy lehet segítségével javítani, mint a hegeken. A kémiai hámlasztás során használt vegyszereknek hála a bőrön hólyagok keletkeznek, a felső réteg lehámlik, ennek eredményeképpen pedig új, hiperpigmentációtól mentes bőr kerül a felszínre. A jelenség lényege tehát az, hogy tulajdonképpen egy kontrollált sebgyógyulást indítanak be. A hámlasztások egy részét végezheti kozmetikus, másik részét pedig csak orvos. Hátránya, hogy költséges, és a bőrgyulladás utáni hiperpigmentációval is számolni kell.


A lézeres kezelés a kémiai hámlasztáshoz hasonló, ám ebben az esetben az érintett területeket alacsony energiájú fénnyel kezelik, a lézer jó hatással van a bőr textúrájára, tónusára és a pigment egyenetlenségeire. Hátránya ugyanaz, mint a kémiai hámlasztásnak.

(Kiemelt képünk illusztráció. Fotó: Shutterstock)

2024. december 15., 09:19

A bejgli mára összeforrt a karácsonnyal, az ünnepi asztal elmaradhatatlan kellékévé vált. De a sütemény amilyen finom, az elkészítése annyi bosszúságot okozhat, főleg ha szétreped. A következőkben azonban megmutatjuk, hogyan kerülhető el a probléma!