Talán megvan a Föld magjának „hiányzó összetevője”

Japán kutatók úgy vélik, sikerült azonosítaniuk a Föld belső magjának „hiányzó összetevőjét”, amely szerintük nagy valószínűséggel szilícium.

2017. január 12., 20:52

A földmag két részből, egy folyékony külső és egy szilárd belső övből áll. Bolygónk legbelső, nagyjából 1200 kilométer sugarú részének lehetséges összetevőit évtizedek óta kutatják a szakemberek – írta a BBC News.

A belső mag túlságosan mélyen van a közvetlen tanulmányozáshoz, ezért azt vizsgálják, hogy a földrengéshullámok miként hatolnak át a területen, és ebből következtetnek a régió anyagának összetételére. Jelenleg úgy vélik, hogy a szilárd halmazállapotú belső magot nagyjából 85 százalékban vas, körülbelül 10 százalékban nikkel alkotja.

A hiányzó 5 százalék beazonosítására a Tohoku Egyetemen dolgozó Ótani Eidzsi és kollégái a vas és a nikkel ötvözetét hozták létre, amelyet aztán szilíciummal vegyítettek.

A keveréket alávetették a belső magban uralkodó környezeti viszonyoknak – magas hőmérsékletnek és extrém nyomásviszonyoknak. Azt figyelték meg, hogy viselkedése megfelel a szeizmikus vizsgálatok során tapasztaltaknak, ezért arra jutottak, hogy a hiányzó, nagyjából ötszázaléknyi összetevő nagy valószínűséggel szilícium.

Ótani elismerte, további vizsgálatokra van szükség a szilícium jelenlétének megerősítéséhez, ami ugyanakkor nem zárja ki, hogy más anyagok is találhatók a belső magban.

Simon Redfern, a Cambridge-i Egyetem professzora a vizsgálathoz fűzött kommentárjában nagyon izgalmasnak nevezte az elvégzett kísérleteket, amelyek szerinte betekintést engednek abba, hogy milyen volt a Föld belseje nem sokkal 4,5 milliárd évvel ezelőtti kialakulását követően. (MTI)