Megérkezett az első ebolás beteg az USA-ba


Először került ebolás beteg az USA-ba szombaton, amikor a Libériában dolgozó, ebolásokat kezelő orvost, Kent Brantly-t szállító repülő leszállt a Dobbins légitámaszponton – írja az Index.

2014. augusztus 3., 06:11

Az orvost egy speciális repülőgéppel evakuálták Libériából, a gép csütörtökön indult útnak az USA-ból és szombaton már vissza is hozta a beteget. A repülőről mentőautóval szállították tovább Brantly-t a kórházba, ahova sikeresen megérkezett.

A 32 éves egykori szállítórepülő korábban a dán légierőben szolgált, belül egy különleges fóliasátorban tudják kezelni a beteget, hogy a repülő személyzete ne érintkezzen a vírussal. A sátorban alacsonyabb a nyomás, mint körülötte, így még ha lyukas is lenne, a vírus akkor sem kerülne ki.

Egy másik amerikai kimenekítésén is dolgoznak. Nancy Writebol az őt Libériába küldő keresztény segélyszervezet szerint súlyos, de stabil állapotban van, írja az NBC News.

A rendkívül veszélyes vírussal fertőzött betegeket az Emory Egyetemi Kórházba szállítják, ahol szigorúan elkülönítve fogják kezelni őket. A kórház azt mondta, hogy a betegek, látogatók, ápolók és orvosok nincsenek veszélyben, a két ebolás fertőzöttet jól képzett csapat fogja gyógyítani, írja a WSB-TV.

Eközben Afrikában már több mint 700 ember halt meg a betegségben. A három legsúlyosabban érintett országban (Libéria, Guinea és Sierra Leone) élőknek esélye sincs arra, hogy olyan szintű kezelést kapjanak, mint ami az Egyesült Államokban, vagy Európában elérhető.

A vírus gyógyíthatatlan ugyan, tehát nincs ellenszere, de a betegek intenzív kezelésével növelhető a túlélés esélye. A vírus nehezen terjed, csak közvetlen érintkezéssel vagy fertőzött állatok elfogyasztásával lehet elkapni. A vírus viszonylag nehéz terjedési képessége és a nyugati egészségügyi rendszer fejlettsége miatt valószínűtlen, hogy Nyugaton (így Magyarországon) is felüsse a fejét a betegség – írja az Index.