Kipusztulás fenyegeti az őshonos hétpettyes katicabogarat
Veszélybe került a hazánkban őshonos hétpettyes katicabogár. A levéltetvek pusztítására Európába betelepített harlekinkatica ma már úgy tűnik, több kárt okoz, mint hasznot.
Veszélyben a Magyarországon őshonos hétpettyes katicabogár, amely rokonfajával, a Kárpát-medencében néhány évvel ezelőtt még ismeretlen harlekinkaticával került szembe. A kelet-ázsiai eredetű mérsékelt övi bogár fő tápláléka a levéltetű és a pajzstetű, ezért biológiai fegyverként először az Egyesült Államokba, majd Európa néhány államába is behurcolták.
A harlekinkatica rendkívül hatékony ragadozó, azonban nem csak a káros tetveket eszi, hanem más katicafajok, így a hétpettyesek és a kétpettyesek lárváit is legyilkolja, sőt, ha éhes, a saját utódait is elpusztítja. Az őshonos katicáknak tehát kevesebb tápláléka marad, és nehezebben szaporodnak, ha élőhelyükön megjelenik a harlekinkatica.
Zsigó György agrármérnök a Kossuth Rádióban úgy fogalmazott, épp ezért „visszafelé sült el egy kicsit” az új biofegyver. A Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara budapesti elnöke a Szombat délelőttben elmondta, a harlekinkatica lárvái hasonlítanak az őshonos katicákéhoz, leszámítva a méretüket, amely lényegesen nagyobb a többi fajénál. Ezek a lárvák, éppen testméretük miatt is agresszívebbek a többinél – tette hozzá.
A kifejlett harlekinkaticák, vagyis az imágók rendkívül változatos megjelenésűek, formájukat, színüket és mintájukat tekintve is. Az egyes példányok annyira eltérőek lehetnek, hogy első ránézésre nem is gondolná a megfigyelő, hogy ugyanazon fajhoz tartoznak.
Zsigó György arról is beszélt, az országban a közelmúltban úgynevezett harlekinkatica-mozgalom indult. A természetvédő szervezők azt kérik, hogy aki találkozik ezzel az állattal, és teheti, jelezze az észlelést. A
www.coleoptera.hu/harlekinoldal működtetői a bogár felbukkanási helyeit tartalmazó adatbázisukat szeretnék bővíteni. A bejelentőktől azt kérik, fotózzák le a bogarat és a képet töltsék fel az oldalra, valamint adják meg az észlelés helyét és idejét. Ha a megtaláló akarja, borítékban is elküldheti az állatot a természetvédőknek.