Kína célba vette a holdat

Kína két rakétát küldene a Holdra 2030-ig: az egyik az égitest felszínén landoló leszállóegységet, a másik az asztronautákat és az űrhajót szállítaná – számolt be a kínai állami média szerdán.

2023. július 12., 10:38

Szerző:

Mindkét rakéta belépne a Hold pályájára, és a sikeres dokkolást követően az űrhajósok leereszkednének az égitest felszínére. 

Kína az ikerrakétákkal hidalná át azt a problémát, hogy még nem sikerült kifejlesztenie olyan erős rakétát, amelynek segítségével mind az asztronautákat, mind a leszállóegységet eljuttathatná a Holdra.

Miután az űrhajósok befejezték tudományos feladataikat, és mintákat gyűjtöttek a Holdról, űrhajójukkal visszatérnek a Földre – vázolta a terveket Csang Haj-lian űrmérnök. 

Az elmúlt években fokozódott az űrkutatási verseny, miután Kína és az Egyesült Államok is szemet vetett a Hold potenciális ásványkincseire. Kína egyelőre le van maradva az Egyesült Államok mögött tapasztalatban és technológiában, miután az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) már 1972-ben embert küldött a Holdra, és az amerikai űrhajósok 2025-ben várhatóan visszatérnek az égitestre. 

Kína Holddal kapcsolatos céljainak elérése érdekében egy szupernehéz hordozórakétát, egy újgenerációs űrhajót, egy leszállóegységet és egy holdjárót fejleszt ki 

– mondta el Csang.

Az Egyesült Államok és a Szovjetunió után a világon a harmadik országként Kínának sikerült mintát hoznia a Holdról egy legénység nélküli küldetés során 2020-ban.

(Kiemelt képünk illusztráció. A Hold a holland Eindhoven városából nézve 2021. március 27-én.Fotó: Nicolas Economou/NurPhoto/AFP)