Hatalmas lyukat fotóztak a Marson

Furcsa mélyedést, egy felszín alatti üreg beomlott tetőnyílását fényképezték le a Marson. Az ilyen vulkanikus eredetű barlangok fontosak lehetnek a múltbeli folyamatok rekonstruálása szempontjából, és talán életnyomokat is rejthetnek.

2012. augusztus 17., 15:41

Közel 35 méter átmérőjű nyílást fotózott a Mars Reconnaissance Orbiter-űrszonda a Mars felszínén. A Pavonis Mons vulkán lejtőjén azonosított érdekes alakzat egy becsapódásos kráterre emlékeztet, azonban az aljzatának vizsgálata másféle eredetre utal. Az árnyékok elemzése alapján a kúp alakú, körkörös lejtő alsó végződésénél 20 méterrel mélyebben található az a fenékszint, amelyet a Nap megvilágít. Ez arra utal, hogy nem hagyományos becsapódásos kráterről, hanem inkább egy felszín alatti üreg beszakadásos nyílásáról van szó. A felvételt a NASA Astronomy Picture of the Day oldalán a nap képének választották a közelmúltban - írja az

origo.

A Marson augusztus 6-án landolt Curiosity rover nem vulkanikus területre érkezett. A szonda kifejezetten jó állapotban van az új technológiával végrehajtott leszállás után, és már látványos, színes panorámaképeket is hazasugárzott a környezetéről.