A milliomosok űrversenye nagy mértékben járul hozzá a klímakatasztrófához
A rakétakilövések sokkal károsabbak más földi tevékenységnél, beleértve a repülést is.
A növekvő űrturizmus okozta éghajlati károkat sürgősen mérsékelni kell – olvasható az EurekAlerten megjelent sajtóközleményben. Az Earth’s Future folyóiratban publikált tanulmányban az University College London, az MIT és a Cambridge-i Egyetem kutatói közösen modellezték, milyen környezeti károkkal járhat az egyre növekvő űrutazás – írja a 24.hu.
A kutatók háromdimenziós modellezés segítségével megnézték, milyen forgatókönyvek valószínűek környezetszennyezés szempontjából a 2019-es rakétakilövések, illetve a milliomosok űrversenye. A csapat megállapította, hogy a rakéták által kibocsátott feketeszén-részecskék, vagyis a korom, csaknem 500-szor hatékonyabban tartják vissza a hőt a légkörben, mint az összes többi koromforrás együttvéve, ide értve a felszínről és a repülőgépekből érkező kormot is. Ez fokozott klímahatást eredményez.
Továbbá, bár a tanulmány feltárta, hogy a rakéták miatti jelenlegi teljes ózonveszteség csekély, az űrturizmus jelenlegi növekedési trendjei azt jelzik, hogy tavasszal az Északi-sarkvidék felső, a sztratoszférában található ózonrétege leépülhet. Ennek az az oka, hogy a rakétákból származó szennyező anyagok és a visszatérő űrhajók által elégetett üzemanyag, valamint a törmelék különösen károsak az ezen a területen található ózonra.
(Kiemelt képünk: A SpaceX Falcon 9 rakéta a Crew Dragon űrhajóval és négy magánűrhajóssal a floridai Cape Canaveralban, a Kennedy Űrközpont 39A platformjáról indul 2022. április 8-án. Fotó: Paul Hennessy / Anadolu Agency) Paul Hennessy / Anadolu Agency (Fotó: Paul Hennessy / ANADOLU AGENCY)