Heti gyufás rejtvény: egyetlen gyufát kell csak áthelyezni, hogy az egyenlet igazzá váljon! Rájön 25 másodperc alatt, melyiket?
Ezen a héten sem maradnak a 168 olvasói gyufás rejtvény nélkül, nézzük a legújabb feladványt!
A múlt héten betűkkel játszottunk, de ezúttal számokat, ráadásul római számokat tartalmaz a gyufás rejtvény. A feladat a szokásos: az alábbi, helytelen egyenletben helyezzen át egy gyufaszálat úgy, hogy az egyenlet matematikailag helyessé váljon! Úgy tippelünk, hogy a leggyorsabbak 25 másodperc alatt rájönnek majd a megfejtésre, szóval ha van kedve időre játszani, indítsa be az alábbi visszaszámlálót most!
Heti gyufás rejtvény: helyezzen át egy gyufát!
Alább találja a teljes feladványt. Melyik gyufa van rossz helyen és hova kell áttenni?

Kép: 168.hu/Pixabay.com/Gyulai Bence
A megfejtést az oldal alján találja
Itt egy random zenei videót talál, de innentől most már óvatosan görgessen, ha még nem jött rá a megfejtésre, mert a klip alatt következik a megoldás.
Szabad a gazda?
Ezt a gyufát kell áthelyezni
Az alábbi ábrán pirossal jelöltük meg, hogy hol van a hiba.

Kép: 168.hu/Pixabay.com/Gyulai Bence
Igen, a szorzásjel egyik pálcikáját kell elvenni, amitől a műveleti jel osztássá alakul át. Egy osztva öttel az tíz? Hát természetesen nem, de most már igen közel vagyunk a megoldáshoz, hiszen ötven osztva öttel tényleg tíz. Az ötven pedig római számmal L, amit az I-ből egy gyufa hozzáadásával pont elő lehet állítani. Tehát a szorzásjel egyik gyufáját kell hozzáadni az I-hez, így lesz eggyel szorzásból ötven osztása.

Kép: 168.hu/Pixabay.com/Gyulai Bence
50/5=10 – így már helyes az egyenlet.
Elképzelhető mindenesetre, hogy ön máshogy oldotta meg a mai feladványt, hiszen sokszor több megoldás is lehetséges – ebben az esetben örömmel veszem, ha elküldi nekem a megfejtését a gyulai@168.hu címre!
Feltűnt egyébként, hogy a római számos gyufás rejtvényekben a számok egy gyufányi magasak szoktak lenni, itt viszont két gyufányira nagyítottuk őket, mint az arab számoknál? Nos, a hagyománnyal kettő okból szakítottunk. Egyrészt azért, mert ha csak egy gyufányi magasak a számok, akkor a tízest jelölő X és a szorzást jelölő x nem megkülönböztethető egymástól. Másrészt pedig azért is, mert úgy nem lehet elegánsan létrehozni egy L betűt, hiszen a betű függőleges szára ugyanolyan hosszú lesz, mint a vízszintes, pedig a függőlegesnek hosszabbnak kéne lennie.
(Kiemelt kép: 168.hu/Pixabay.com/Gyulai Bence)