Itt a tökéletes pénzcsináló gép
Van egy tőzsdei árjegyző cég, amelyik elképesztően eredményes a tőzsdén: az elmúlt öt évben csupán egy olyan napot zártak, amikor a vállalkozás által működtetett rendszer veszteséget termelt.
A cég rendszere túlélte a nagy tőzsdei zuhanást, a 2010-es flash crash-t, de nem is akárhogyan, szinte minden egyes nap nyert a részvényeken, nyersanyagokon és devizákon. De mi a siker titka?
Nem hibáznak
A Virtu Financial nevű tőzsdei kereskedő cég azzal lett szinte egy nap alatt híres, hogy a tőzsdei kibocsátási prospektusukban leírták: 2009 januárja óta gyakorlatilag egy olyan nap volt, amikor buktak a tőzsdén, az általuk kifejlesztett árjegyző rendszer gyakorlatilag tévedhetetlen, összesen egy napon, valamikor még 2012-ben jött össze egy kisebb mínusz, különben csak ontja magából a pénzt rendszerük. (Természetesen ez nem azt jelenti, hogy a Virtu minden egyes pozíción nyer, csupán azt, hogy egy kivételével minden kereskedési napot nyereséggel zártak) – olvasható a Portfólió.hu honlapon.
Mit csinál a cég?
A Virtu a világ egyik vezető árjegyzője, amely gyakorlatilag azzal keres pénzt, hogy nagy mennyiségben jegyez árat részvényekben, nyersanyagokban, devizákban és különböző értékpapírokban. A világ harminc országában több mint kétszáztíz tőzsdén, több mint tízezer különböző instrumentumban jegyeznek árat, bevételük a vételi és az eladási oldal közötti „árrésen”, a spreaden keletkezik. A Virtu árjegyzése „piacsemleges”, vagyis a tevékenységük nem függ attól, milyen irányba mozognak az adott termékek.
A bevételek kisebb része (kb. 5%) kamatokból és osztalékokból származik, ami az után keletkezik, hogy a cég akár hosszabb ideig is a számláin tart különböző értékpapírokat.
Szép növekedés
A vállalat az elmúlt években folyamatosan növelte bevételeit, és stabilan nyereségesen működött. A Virtu tavaly már 665 millió dolláros árbevételt és közel 183 millió dolláros adózott eredményt ért el.
A cég tudatosan törekszik arra, hogy bevételeit diverzifikálja, a bevételek több mint negyede az amerikai részvényekhez kötődik, közel negyede a globális nyersanyag-, nagyjából ötöde pedig a globális devizakereskedéshez kapcsolódik.
Valamire rájöttek...
A vállalat kiemelkedő valós idejű kockázatkezelésének köszönhetően 2009. január 1. és 2013. december 31. között, vagyis az elmúlt öt évben szinte csak nyereséget termelt, 1238 kereskedési napból csupán egy (!) volt veszteséges. Az alábbi ábrán a nettó kereskedési bevételek alakulása látszik, amiből kiderül, hogy azokból a kereskedési napokból volt legtöbb, amikor a Virtu 1,3 és 1,5 millió dollár közötti nettó kereskedési bevételt ért el, és utoljára 2012-ben volt egy veszteséges napja a cégnek.
Tőzsdére viszik a céget
A nagyfrekvenciájú kereskedéssel foglalkozó Virtu tőzsdei kibocsátást tervez, amelynek keretében százmillió dollárt vonnának be, a jegyzést a Goldman Sachs, a J.P. Morgan és a Sandler O'Neill and Partners bonyolítja le. A vállalat A sorozatú részvényeit viszik tőzsdére, a B, C és D sorozat (más-más szavazati joggal rendelkeznek) a Virtu mostani tulajdonosainál marad. A jegyzési ár egyelőre nem ismert.
A kibocsátásból befolyt összeg nagy részét egyébként arra költenék, hogy a korábbi nagy tulajdonosok (Silver Lake, menedzsmenttagok) részvényeit megvásárolják.
A nagy sztori a Virtuban egyrészt az elképesztően megbízható platform, ami a real time kockázatkezelésen keresztül gyakorlatilag ontja magából a pénzt, másrészt a várhatóan magas növekedés, ami egyrészt abból adódik, hogy a globális elektronikus kereskedés volumene, vagyis a teljes piac is dinamikusan nő, és a Virtu is újabb termékeket/piacokat kíván meghódítani.