Élénk licitharcok, gyűjtői darabok a BÁV tavaszi aukcióján

Nagy vásárlói aktivitás mellett zajlott a BÁV háromnapos tavaszi Művészeti Aukciója. A gyűjtők igazi különlegességekre tehettek szert. A licitharcok számos meglepetést és kiugró eredményt hoztak, gyakori volt a sokszoros áremelkedés.

2014. május 16., 18:56

Heves licitharcok és szenzációszámba menő leütési árak tanúja lehetett az árverés első napján a nagyszámú közönség. Az eladott tételszám mutatta, hogy a szép és értékes ékszerek iránt megélénkült az érdeklődés és növekedett a vásárlási kedv is, hiszen a 265 tárgy legnagyobb része gazdára talált. A gazdag és választékos kínálatból jó néhány a kikiáltási ár sokszorosáért kelt el. A vevők változatos ízlésének megfelelően a történeti értékkel bíró ékszerek éppolyan népszerűek voltak, mint az impozáns drágakövekkel díszített, különleges alkalmakkor hordható egyedi darabok. A 18-19. századi választékból kiemelkedő, Sárkányölő Szent Györgyöt ábrázoló melltű háromszoros, míg egy különösen szép zöld lüszter zománcdíszítésű, briliánsokkal ékített függőóra ötszörös áron talált vevőre. Az art deco brillékszerekért ezúttal is komoly harc zajlott. A győztesnek általában a kikiáltási ár többszörösét kellett kifizetnie. Az egyik legizgalmasabb licit a két nagy, régi csiszolású briliáns fülbevaló párért folyt, melyek végül millió forint fölött kerültek leütésre.

Az árverés szenzációjának számító, 1850 körül készült, 86 gyémántot magában foglaló, zománcfestéses, neorokokó növényi díszítésű, miniatűr óraszerkezetet rejtő aranyszelence kikiáltási ára 2,5 millió forint volt, és a várakozásoknak megfelelően csúcsáron, 7 millió forintért ütötték le.

Nagy meglepetéseket tartogatott a második napi festményaukció is, amelyen kezdettől fogva igen élénk volt a vásárlási kedv. Az első millió feletti leütést Dirckvan den Berghen: „Pihenő pásztorok tájban” című képe érte el. Ezután egymást követték a jelentős áremelkedést hozó licitek. Ligeti Antal 1886-os mesterműve, a „Hegyvidéki táj” jóval hárommillió forint fölött kelt el, és a kikiáltási ár ötszörösét fizették Szánthó Mária aktot ábrázoló festményéért. Az árverés legnagyobb licitharca Boromisza Tibor 1906-ban festett „Nagybányai parkrészlet” című festményéért folyt, amely végül kilencszeres áremelkedés után hat és félmillió forintért talált gazdára. Az aukció egyik legszebb képéért, Ámos Imre „Vörös kendős nő” című alkotásáért tízmillió forintnál is többet fizetett az új tulajdonosa.

Az igen változatos bútorkollekció kapcsán is kimagasló leütések születtek.

A Kozma Lajosnak tulajdonított, igen dekoratív ágy tízszeres árat ért el, egy rendkívül jó állapotban lévő 18. századi míves itáliai komódért pedig két és félmillió forintot fizettek. Magas áron kelt el egy 19. századvégi, rendkívül mutatós, gyönyörű intarzia berakású angol íróasztalka is. Millió fölött fizettek azért a szép és gazdag faragásokkal díszített német kabinetszekrényért, melyet a 19. század második felében készítettek.


Az igényes szőnyegkínálat legjobb darabjai iránt is nagy volt az érdeklődés, így szép áron kelt el egyebek mellett egy igen jó állapotban lévő, 19. századvégi anatóliai kayseri imaszőnyeg, a lenyűgöző mintakinccsel díszített, nagyméretű, szumák technikával készült szőttes, valamint a rendkívül dekoratív anatóliai karamáni kilimpár is.

Népszerű volt a gyűjtők körében a műtárgynap: a pezsgő hangulatú árverésen a gyűjtői tárgyak kivétel nélkül vevőre találtak. Élénk licitharc után ütötték le a Herendi kínálat valamennyi darabját, közülük is kiemelkedő árat ért el a 20. század elején készült, chinoiserie-dekorral díszített egyszemélyes reggeliző készlet. A várakozásoknak megfelelően nagy érdeklődés mutatkozott a különleges szépségű berlini díszcsésze iránt, amely végül négyszeres áron kelt el. Öt-hétszeres áremelkedés kísérte Gorka Géza és Gádor István kerámiáit is,
különösen heves licit folyt Gádor „Villanyrendőr” című alkotásáért, amelynek párdarabja a Janus Pannonius Múzeumban látható.

A gazdag Zsolnay-anyag egyik legszebb tételéért, a nagyméretű papagájos díszvázáért több mint három és félmillió forintot fizetett a vevője. Magas áron keltek el a dekoratív díszórák, és maradéktalanul gazdára találtak a finoman megmunkált elefántcsont kisplasztikák is. A mindössze két tárgyból álló, de a gyűjtők számára igazi különlegességet jelentő militaria kínálat mindkét darabja megkétszerezte a kikiáltási árát. Hatszoros árat ért el hosszú licitálást követően a ritkaságszámba menő úrvölgyi pohárpár.

Az aukció zárószakaszában sem lankadt az érdeklődés: a nagyméretű bécsi empire kávéskanna a kikiáltási árát megduplázva 1.1 millió forintért került leütésre, és a két magyar ötvösremek, a pozsonyi klasszicista, valamint a körmöcbányai empire gyertyatartó szintén magas áron talált gazdára. Az árverés utolsó sztárdarabja, egy erdélyi barokk talpaspohár, az előzetes várakozásoknak megfelelően jelentős áremelkedést követően került új tulajdonosához.

A BÁV legközelebbi árverése, 8. Grafikai Aukciója 2014. június 4-én 17 órától kerül megrendezésre. A kiállítás megtekinthető 2014. május 23-ától június 2-áig a BÁV Apszistermében.