Belföldön kell keresni a válság okait
Az elhúzódó válság fő okait belföldön kell keresni, és nem a nemzetközi környezetben – derült ki a Budapesti Corvinus Egyetem Vállalatgazdaságtan Intézetében működő Versenyképesség Kutató Központjának felméréséből.
A 300 vállalat képviselőjének megkérdezése alapján sötét kép rajzolódott ki a gazdasági környezetről. Különösképp az adórendszer változásait és a forint árfolyamának ingadozásait tekintették kedvezőtlennek.
A 2008–2009-es válság hatásait a vállalatvezetők igen nagy része (41 százalék) súlyosabbnak vagy sokkal súlyosabbnak ítéli, mint amire annak kirobbanásakor számított, 43 százalék szerint a vártnak megfelelően alakult – derült ki a Budapesti Corvinus Egyetem Vállalatgazdaságtan Intézetében működő Versenyképesség Kutató Központ felméréséből. A kérdőívet 300 vállalat képviselője töltötte ki.
A megkérdezettek kevesebb mint harmada érezte úgy, hogy már túljutottunk a mélyponton, ami a nemzetközi adatoknál pesszimistább megítélés. Számos kapcsolódó kérdés alapján az a kép bontakozott ki, hogy az elhúzódó válság fő okait belföldön kell keresni, és nem a nemzetközi környezetben, legfőbb tényezője a belső piaci kereslet tartósan alacsony szintje. A növekedés beindulását nem a pénzügyi-finanszírozási feltételek nehezítik elsősorban.
A környezeti tényezők bizonytalanságához hozzászoktak a válaszadók – olvasható a Corvinus Egyetem szakértőinek elemzésében. Alig több mint 10 százalék értékelte szinte tervezhetetlennek, rendkívül bizonytalannak a környezetet, ezzel szemben 45 százalék szerint közepesnél jobb a tervezhetőség.
A gazdasági környezetről, annak alakulásáról meglehetős sötét képet kaptunk, összességében jelentős negatív hatásokat érzékeltek a cégek. A kormányzat működése a válaszadók 80 százaléka szerint nem járult hozzá kedvezően a vállalat eredményes működéséhez. Különösképp az adórendszer változásait és a forint árfolyamának ingadozásait tekintették kedvezőtlennek.