Vizuális emlékművek

Benda Iván fotóművész tizenöt éve járja a Szentföldet, az ottani zsidó, keresztény és muzulmán vallási közösségeket fotografálja. Műveiből most az Izraeli Kulturális Intézetben nyílt kiállítás Önkéntes zsidó gettók népe címmel, amely az jeruzsálemi ortodox haszidok mindennapjait mutatja be.

2015. június 3., 21:30

Ezek az emberek a szekuláris világ elől elzárkózva, több ezer éves vallási törvények szerint élnek ma is. Utolsó őrzői ők egy érintetlen ősi kultúrának. A képekhez Heller Ágnes írt szövegeket.

Benda Iván a 168 Órának elmondta: a filozófus asszonnyal körülbelül öt éve határozták el, hogy közös tárlatot rendeznek. Az eredeti helyszín a Páva utcai Holokauszt Emlékmúzeum lett volna, már a díszletek is elkészültek, amikor az igazgatót, Harsányi Lászlót a Fidesz-kormány leváltotta. Közben a fotókból és Heller írásaiból összeállították közös kötetüket is, amely egyelőre kiadóra vár. A tervezett könyv első két fejezetének anyagát állították most ki.

Benda gyönyörű fotográfiái nem csupán vizuális emlékművek archaikus bibliai helyszínekről. Időtlen békesség árad a képekről, melyek megrendítő erővel bizonyítják: e látszólag zárkózott vallási csoportok valójában mennyire nyitottak, befogadók az idegennel. Elképesztő gazdagság tárul fel annak, aki előítéletek nélkül, esetleg csak egy kamerával közeledik az önkéntes száműzetésben élőkhöz.

A kiállítás június 22-ig látható.