Szeretni, inni és énekelni

A cím inkább az Így gondozd az olaszodat! kézikönyv borítójára illene, noha csupán egy Strauss-keringőt idéz. Persze hogy miként is kerül bele e „bécsi vér” a napsütéses Yorkban játszódó történetbe – ez maga a teremtő grimasz. A dagályos címkézéssel és a visszatérő valcerral a film rendezője, Alain Resnais játszik, a Szerelmem, Hirosima és más klasszikus művek nemrég elhunyt szerzője.

2015. március 17., 18:13

Utolsó filmje, a szóban forgó a közelmúlt egyik legironikusabb, legintellektuálisabb alkotása. A kis vidéki angliai „társaság” egyik tagjának pecsétes papírja van a halálos ítéletéről, amely méghozzá rövidlejáratú. Mit tehetnek ilyen esetben a barátok és a barátnék (-nők?). Tegyük felejthetetlenné az utolsó heteket az elmúlás előtt állónak! (Ha ennek így volna bármi transzcendens értelme!) Minden körülötte kezd forogni. Körülötte, akit egyetlen pillanatra sem látunk a filmen. George-ra fixálódik mindenki, de George halálos betegnek megbízhatatlan. Laza és telhetetlen. Elszeretne mindenkit.

Persze nem ilyen féltékenységdrámáról van szó: az urak mind gentlemanek, a hölgyek dámák (ha olykor kiesnek is a szerepükből). Az egész kavarodást pedig keretezi egy amatőr színjátszó előadás, amelyben hőseink így-úgy részt vesznek. Kérdés, hogy amit látunk, az éppen próba-e, vagy az előadás részlete, vagy csak holmi civil dolog. A színpad jelzett díszletei vegyülnek a filmkulisszákkal, a natúr helyszín és a teátrumi meg a filmes egybeúszik. Mi itt a való, mi a próba és mi a produkció? Hogyan játszanak jó színészek rossz színészeket?

S amikor már értenénk a szituációt, jön egy új szamárfül, titkokat söpör elő a yorki szél, „mi az, hogy fiatalon a feleségem falta a férfiakat, hisz érintetlenül jött hozzám”. Vagy nem hozzám?

Aztán a tragédia betelik. Nem úgy, nem akkor, mint ahogyan készültek rá, fordul itt is, ott is a kocka. Maradnak a látszatok, George meg vigyorog ott lent. Mi meg a nézőtéren. Egyet sóhajtva is!

Ajánlom hát Alain Resnais utolsó, külön világot teremtő, ábrázoló, ironizáló, elegáns filmjét.

Bölcs István

Szinte elképzelhetetlen a karácsony Reszkessetek betörők nélkül. A filmet ugyanis bár már unalomig játszottak a televíziócsatornák, az alkotás még mindig sokakat odaszegez a képernyők elé. Ám mielőtt idén bárki leülne megnézni, jobb ha megismer pár tényt a filmről, amit eddig biztosan nem tudott.

A könyv klasszikus karácsonyi ajándék, nincs is jobb, mint bekuckózni egy hideg, ködös, téli napon, és olvasni egy bögre forró kakaó vagy tea mellett. Ebben az összeállításban olyan könyveket ajánlunk, amelyek biztos sikert aratnak a fa alatt.