Stephen Fry

Miután elültek az angliai zavargások hullámai, mivel mással lehetne kipihenni a híradók okozta izgalmakat, mint egy jó könyvvel? Stephen Fry angol színész, komikus, regényíró, filmkészítő és TV-s személyiség munkásságára hívjuk fel a figyelmet.

2011. augusztus 20., 18:09

Szerző:

Stephen Fry 1957. augusztus 24-én született Hampsteadben, Londonban. Anyai nagyszülei a ma Szlovákiához tartozó Nagysurányból származtak. Alsó fokú tanulmányait több helyen végezte, mivel két iskolából is kicsapták. Norfolkban technológia és művészet szakon érettségizett, majd tett egy három hónapos kitérőt a Pucklechurch-i börtönben, mivel hitelkártya-lopáson kapták. Ezután a Norfolk City College-ban tanult tovább, hogy később a Cambridge-i Egyetemre iratkozhasson be. Az egyetemen ismerkedett meg Hugh Laurie-val, akivel pályája elején mindjárt nagy sikereket arattak a Fry and Laurie komikus duóban.



Életének első húsz évét az 1997-ben megjelent, bibliai idézetet viselő, Moab is my washpot (Moáb az én mosdómedencém) c. regényében írja meg, amiben szellemesen, ugyanakkor fájdalmasan őszintén ír a lopásairól, a hazudozásairól és a gyengeségeiről.

A briliáns humorú, sokoldalú, tehetséges művészt megtalálta a film és a TV is. Láthattuk őt Lord Melchettként a Black Adder (Fekete vipera) c. sorozatban, A hal neve Wanda c. filmben, majd a Brian Gilbert rendezte Oscar Wilde szerelmei c. filmben, amelyben a főszerepet alakította. Játszott még a Gosfordpark, A Peter Sellers élete és halála, az Alice Csodaországban filmekben, de minden filmjét felsorolni is nehéz lenne.

Ám Fry-t nem elégíti ki a színészet. Rendszeres sorozata van a BBC rádió 4-es programjában, forgatókönyveket ír és dokumentumfilmeket készít a BBC tévé számára. Említésre méltó a Stephen Fry and the Gutenberg Press, a Gutenberg nyomdájáról készített izgalmas, érdekes és informatív dokumentumfilmje, amelyben a merített papírtól kezdve a tipográfián és betűszedésen át mindent megtudhatunk az első könyv megszületéséről, s a végén Fry nagy örömmel nyomtat ki egy saját oldalt Gutenberg technikájával a Gutenberg Bibliából. Színházi szerepei mellett, készített egy 6-részes sorozatot Amerikáról, forgatott természetfilmet, s ezen közben folyamatosan jelennek meg a regényei.

Magyar fordításban eddig három könyve jelent meg (igaz, jelentős, tíz-húsz év késéssel); 2009-ben az ihlet hiányában lecsúszott költő egyfajta levélregénye, a The Hippopotamus, 1994 - A víziló. 2010-ben jelent meg magyarul a második könyve, az angol magániskolák világáról szóló és súlyos társadalomkritikát tartalmazó, a The Liar, 1991 – Hazudozó.
Szintén tavaly jelent meg a Making History, 1996 - Csináljunk történelmet c. regénye, melyben eljátszik azzal a gondolattal, hogy mi lett volna, ha Hitler meg sem születik, hogyan alakult volna a történelem?

A tehetséges Fry polgárpukkasztó, szabad szájú, helyenként vulgáris, csípős humorral fűszerezett könyveit eddig mindig lelkes tapssal fogadta a kritika.


Szóval, aki nem rémül meg a szókimondástól és szereti a humort, annak feltétlenül érdemes megismerkednie Stephen Fry színes egyéniségével és sziporkázó stílusával.

További Nagy-Britanniával kapcsolatos cikkeket olvashat az

angolosan.huweboldalon.