Spotlight (Egy nyomozás részletei)
Játszódik a Boston Globe nevű tekintélyes újság szerkesztőségében, 2001-ben. Boston félmilliós, európai jellegű város, világhírű egyetemekkel (Harvard, MIT), jelentős értelmiségi réteggel.
Ennek a településnek és ennek a redakciónak a hétköznapjait kavarja fel az egyházi személyek által elkövetett abúzusok sorozata, amelynek feltárására az új főszerkesztő utasítja a tényfeltáró újságírók csapatát. Az áldozatok és elkövetők felderítésére elindul a nyomozás. A pedofil molesztálás nem új keletű. Azonban a katolikus egyház mindig kimenekítette bűnös papjait, és személyesen az érsek is latba vetette jelentős befolyását, hogy ne derüljön fény az eseményekre. A maga életét élő bostoni pedig gyanútlanul és süketen tenyész: dolgozik, szórakozik, golfozik és kereknek tudja maga körül a világot.
Két értelmiségi magatartás ütközik a filmben. A hivatalból legdiszkrétebb szakmáé, az ügyvédeké, akik mindenáron meg akarják őrizni a rájuk bízott titkot, hallgatni akarnak, és a legindiszkrétebbeké, az újságíróké, aki a nyilvánosságipar keretei között az igazságot (is) keresik.
A történtek természete szerint nemcsak a tettesek azonosítása nehéz feladat, de az áldozatok megtalálása és beszédre bírása is. Hisz efféle cselekedet passzív elviselőjének lenni tragikus megpróbáltatás. A papban sokan az égiek földi mását, megtestesítőjét látják, tehát az abúzus nem egyszerűen fizikai megpróbáltatás, de súlyos következményekkel járó összeroppanás, hitvesztés, elfojtás, áldozattudat, út a teljes talajvesztéshez, a droghoz, az öngyilkossághoz.
A kiélezett konfliktust példás önfegyelemmel és minden hatásvadász túlzástól mentesen mutatja a film. Szinte mint egy tényfeltáró riportázsban. Néha már-már annál is szárazabban. Ám így is kiemelkedik a törpeoszkárok idei versenyéből.
(Rendezte Tom McCarthy. A film hat Oscar-nominációt kapott.)
Bölcs István