Roncsok az óceán mélyéből – Titanic-kiállítás Budapesten

2017. július 30., 12:12

Robert Ballard amerikai tengerkutató 1985-ben fedezte fel az Atlanti-óceán fenekére süllyedt Titanic roncsait. Évekig tartott, amíg a hajó maradványait, illetve az egykori utasok hullámsírba zárt személyes tárgyait a négyezer méteres mélységből felhozták. Ezekből a rekvizitumokból állt össze a világhírű Titanic-vándorkiállítás, amely 1992 óta utazik országról országra, és sok millióan látták már.

A minden idők legsúlyosabb hajókatasztrófáját felidéző gyűjtemény Budapestre először 2007-ben érkezett meg, s tíz év után most újra a magyar főváros lesz a „kikötője” a Titanic-kiállításnak. A szervezők szerint gigantikusabb és technikailag látványosabb lesz, mint valaha. Nem csak a hajón talált több száz eredeti műtárgy – bútorok, ruhák, ékszerek – bemutatása idézi fel a Titanic tragédiáját. A tárlat valódi időutazás lesz a látogatók számára. A bejáratnál mindenki egy Titanic-utas nevével ellátott beszállókártyát kap, és a kabinok, a gépház, az ebédlő rekonstrukciójának köszönhetően átérezhetjük a 20. század elejének atmoszféráját, a korabeli luxust, valamint a harmadosztályon utazó kivándorlók szegénységét is.

A Titanic korának legnagyobb utasszállító gőzhajója volt, fedélzetén 2228 emberrel 1912. április 10-én indult el Southamptonból New York felé. Miután négy nap múlva jéghegynek ütközött, több mint ezerötszázan veszítették életüket. Sokkal több ember megmenthető lett volna, ha a hajó elegendő mentőcsónakot visz magával. Ám mivel a Titanicot elsüllyeszthetetlennek hitték, nem gondoltak arra, hogy mentés esetén mindenkinek legyen helye a csónakokban. Hogy ki élhette túl és ki nem a katasztrófát, a társadalmi státustól is függött: az első osztályon utazók közül jóval többen menekültek meg.

A kiállítás július 20-án nyílt meg a VAM Design Centerben.

Benjamin Appl világhírű német bariton és Villányi Dániel zongoraművész Franz Schubert Téli utazását adja elő a magyarországi deportálások 80. emlékévének kiemelt eseményén az Óbudai Zsinagógában szeptember 30-án 19 órakor. A koncert meglepetést is tartogat, hiszen Schubert kuriózumnak számító kórusművét, amelyet a 92. zsoltár héber szövegére komponált e koncert kedvéért tanulta meg Benjamin Appl.

Ady Endre és Léda kapcsolatának egyik tragédiája, hogy Léda 1907-ben halva született kislányt hozott a világra. Bár egyértelmű bizonyítéka nincs, Ady magáénak érezte a gyermeket. Néhány évvel később, már Ady halálát követően, szárnyra kapott a pletyka, hogy a költőnek van egy fia.

Sztártudósok, influenszerek és frissen megválasztott polgármesterek is összecsapnak a tizedik Brain Bar jövőfesztivál színpadán, olyan témákat vitatva meg, mint a marihuána fogyasztása vagy az eutanázia. Szeptember 26-27-én a Magyar Zene Házában 200 előadó és 120 program inspirálja az érdeklődőket arra: legyenek ők is tevékeny résztvevői a jövőjük alakításának.

Egy gúnyos dalocska vezette el őt saját zsidósága felfedezéséhez. A vallás aztán komoly szerepet játszott az életében, segítségével közelebb került önmagához és a világhoz – többek között ez derült Székely Kriszta, a budapesti Katona József Színház rendezőjéről. Réczei Tamás Dobd be magad! című műsora exkluzív módon csak a 168.hu felületén látható, ne hagyja ki!

2024. szeptember 18., 07:00

A rendező arra vágyik, hogy a munkája valamiféle hatást keltsen, ellenkező esetben nem sok értelme van bármit csinálni. Hogy a politika a jelenlegihez hasonló szintű feszültséget kelt majd a színházban arra nem számított – többek között derült Réczei Tamás Dobd be magad! című, exkluzív módon csak a 168.hu felületén látható műsorából, melynek vendége Székely Kriszta, a budapesti Katona József Színház rendezője volt. Ne hagyja ki!