Osztrák emlékek karnyújtásnyira

Idegenben jó érzés ismerős nevet felfedezni helység- vagy utca névtáblán – ezt mindenki tudja, aki időnként utazik. A Budapestre érkező osztrákok számára ilyen kellemes élmény az Andrássy út, amelyet a Hotel Benczúr portásai talán a leggyakrabban emlegetnek az eligazításért hozzájuk forduló vendégeknek. A szálloda osztrák lakói egyébként sem panaszkodhatnak: a környék tele van a közös múltat idéző emlékekkel.

2013. január 12., 12:27

Az egykori monarchia országai novemberben emlékeztek Sisi, Ferenc József császár és király boldogtalan neje születésének 175. évfordulójára. Ő máig az osztrákok kedvence, aki pedig valaha is beleásta magát Sisi életrajzába, vagy mondjuk betért valamelyik kiállításra, mindenképpen belebotlott Andrássy Gyula gróf nevébe. De ha mégsem, akkor a Hotel Benczúr igazgatója szívesen segít.

A történet persze inkább a szájhagyománynak, vagy a Sisi életével foglalkozó irodalomnak köszönhető. Az tudniillik, hogy Erzsébet királyné és a nagy tervek megálmodójaként ismert jóképű Andrássy gróf 1866 januárjában találkozott – Erzsébet 28, a gróf 42 éves volt akkor-tájt. Andrássy egy küldöttség tagjaként látogatta meg Sisit, hogy Magyarországra invitálja. A kapcsolatról, amelynek útját Ferenczy Ida egy egyengette, az első találkozás után ezernyi pletyka keringett, és a rossz nyelvek szerint ezek is hozzájárultak Andrássy belpolitikai helyzetének megerősödéshez. Találkozásra később volt elég alkalom, hiszen a gróf kapta a megbízatást a kiegyezés tárgyalásainak vezetésére. Igaz, magánemberként nem kereshette fel Sisit, a sűrű levélváltásokból pedig sem akkor, sem később nem sikerült kibogozni, mi is volt kettejük között.

A ma is impozáns sugárút azonban – amely annyi hányattatás után ismét Andrássy nevét viseli – minden kétséget kizáróan a gróf ötlete volt, és az 1885. május 1-i átadás után egyre divatosabbá és pompásabbá vált. A paloták, a köztereket díszítő szobrok, kutak mind nagyhírű mesterek munkái, s a Hotel Benczúr munkatársainak nem sokat kell töprengniük, amikor látnivalókat kínálnak az oly közeli sugárút mentén. Nem is feltétlenül olyasmit, ami szembeöltő, hiszen kinek jutna eszébe egy-egy „közönséges” villát, nagykövetségi épületet megcsodálni, miközben természetesen az Opera a vendégek jó része számára nem ismeretlen. Mint ahogy az éppen aktuális kiállítása miatt az ajánlott programok között mindig szereplő – és az Andrássy úthoz szervesen kapcsolódó Hősök terén álló – Szépművészeti Múzeum ...... is magától értetődő úti cél. http://www.szervuszausztria.hu/ausztriakulturalisajanlo/nemetnyelvu-olvasoinknak-104981.html

A törzsvendég is ad tanácsot

Van persze olyan szállóvendég, aki maga is segíthet az eligazodásban az Ausztriából érkezőknek. Hollós József (Jocó), például. Ő már több mint fél évszázada Bécsben él, még kisfiú volt, amikor elhagyta Budapestet, de már csak azért is jól kiismeri itt magát, mert a hetvenes évek óta a Hotel Benczúrban száll meg. Igaz, akkor ez még a Pedagógus Szakszervezet a mainál jóval szerényebb szállója volt – Hollós pedig maga osztrák tanár, a drámapedagógia egyik megteremtője és azóta is lelkes oktatója. Az Andrássy utat is éppen másképpen hívták, de a környéket, annak előnyeit jól ismeri. Különösen megörült, amikor az egykori Párizsi Nagyáruház gyönyörű épületét helyreállították, és a Lotz freskóval díszített teremben ismét megnyílt fogadta a nagyszerű kávéház. Szép időben a séta is megteszi, ha azonban sietős, ott a földalatti, amely perecek alatt odarepít – mondja, és hozzáteszi: a Hotel Benczúr nagy előnye, hogy pár lépésre van az Andrássy úttól, amely nem csak sétacélnak kitűnő, hanem közlekedésileg is –amúgy Budapest szerelmesei tudják, hogy ez a milleniumi földalatti sem akármi.

A Hotel Benczúr tehát sok szállal kötődik a környékhez, és lépést is tart az ottani rendezvényekkel. Most például, a Cézanne kiállítás idején francia vacsorát is tartalmaz az a

csomag, amely a szálláson kívül belépőjegyet is biztosít a Szépművészeti Múzeumba.

További cikkeket olvashat Ausztriáról a

Szervusz Ausztriahonlapon.