Nemes Jeles szerint meghamisították egy interjúját

A Saul fia című film rendezője és producerei is elhatárolódtak a Jüdische Allgemeine nevű németországi lap online változatán „Magyarország nem normális ország” címmel megjelent Nemes Jeles-interjú tartalmától.

2016. január 29., 05:50

A sajtónak szétküldött közlemény szerint: „A Saul fia rendezője és producerei döbbenten értesültek a Juedische Allgemeine cikkének tartalmáról. »Rágalom minden nekem tulajdonított szó« – nyilatkozta Nemes Jeles László rendező. Az idézett mondatok nem hangzottak el az interjúban, ezért a film producerei azonnal megindítják a német lap ellen a szükséges jogi lépéseket.”

A Jüdische Allgemeine szerint Nemes Jeles (a Mandiner fordításában közölve) azt mondta: „a zsidógyűlölet Magyarországon, ahogy korábban, most is nagyon széles körben elterjedt”, és hogy szerinte állítólag sokan legszívesebben újranyitnák a koncentrációs táborokat, ha megtehetnék. A lap arról is írt, hogy Nemes Jeles szerint Magyarország az antiszemitizmus ügyében a tűzzel játszik.

A Mandineren lévő fordítás szerint azt mondta: „Régi hagyomány Magyarországon, hogy a tűzzel játszanak. Például: máig nem esik szó arról, hogyan kollaboráltak a németekkel a náci időkben, a politikusok pedig örömmel hevítik a létező antiszemitizmust. Másrészt az Orbán-kormány keményen kiáll az országban lévő zsidó közösségek mellett. És a széles körben tapasztalható antiszemita hangulat ellenére a Claims Conference nagyvonalú támogatása mellett kaptunk állami pénzeket Magyarországtól is.”

A cikk szerint azt is mondta: „Tudnia kell: Magyarország nem normális ország – a politikusai és polgárai egészen biztosan nem”.

A most cáfolt interjú szerint a holokauszt méltóságát nem látta biztosítottnak Hollywood kezeiben sem, a korábban Oscar-díjat nyert Schindler listáját és Az élet szép filmeket a katarzis miatt támadta: „Nincs semmilyen okunk, ami miatt jobban kellene éreznünk magunkat”.

2024. október 15., 16:58

Ellenállt a kódfejtőknek, évszázadok óta őrzi titkát, és azok a tudósok, akik kapcsolatba kerültek vele, különös balsors áldozatai lettek. Az ismeretlen nyelven írott középkori alkímista kézirat a mai napig megfejthetetlen rejtély. De mitől olyan különleges a Voynich-kézirat?