Lélegzetelállító látvány: melltű 81 gyémánttal

Bár a mostani gazdasági helyzet nem igazán kedvez a hazai műkereskedelemnek, a BÁV őszi művészeti aukciójának kínálata gazdag és sokrétű. Mint a 2011. november 8-9-10-én megrendezendő árverés sajtótájékoztatóján elhangzott, a több mint 700 kalapács alá kerülő értékes műtárgy között számos ritkaságot is láthatunk.

2011. október 30., 11:47

Az aukció a csaknem 300 gyönyörű, jelentős részben briliáns ékszerrel kezdődik. Közülük is kiemelkedik a XIX. század végén készült melltű-függelék, amelyet 12 nagyobb és 69 apró gyémánt díszít. Hasonlóan szemet gyönyörködtető a 14 karátos fehéraranyból készült szövött nyaklánc, amelyen egy olívzöld cseppforma csiszolású, 6,85 karátos briliáns függ, körülötte és a mellette lévő masnin összesen további 40 apró briliáns látható.

A márkás órakínálat főként a férfiközönség számára vonzó. Egyedi remekmű a rendkívül finom kidolgozású, többszínű 18 karátos aranyból készült, XVIII. századi barokk zsebóra, védőtokján vadásztrófea ábrázolással. Különlegességnek számít egy acél tokkal és karpánttal rendelkező, acélkék naptáras, centrál másodperc mutatós számlapú Breitling Super Ocean automata kronométer, melynek súlya csaknem 20 dkg.

Az árverés a második napon a gondosan válogatott, főként XIX. és XX. századi magyar művészek által készített festményekkel folytatódik. A legfigyelemreméltóbb alkotás a ma igen népszerű és divatos Scheiber Hugó női portréja, Alexandra Exter mellképe (1926), amely mint olajkép egyedülálló a 20-as években, Berlinben festett Scheiber portrék között. Gyűjtők és befektetők számára egyaránt csemege A műteremben /Pihenő/ című, 1894-ben festett kép, Spányik Kornél életművének legjelentősebb munkája. A 90-es években újra felfedezett Batthyány Gyula gróf az utóbbi években az aukciók egyik sztárjává vált. Az életművéből az aukción szereplő, majdnem ruhátlan nőalakot előtérbe helyező kompozíció sajátos érzékiségével tűnik ki. Az említetteken túl olyan kiváló mesterek műveire lehet licitálni, mint Vaszary János, Telepi Károly, Kádár Géza, Ámos Imre, Aba-Novák Vilmos.

Aki a míves bútorokat és szőnyegeket kedveli, szintén nem csalódik. A 30 remekmívű bútor több száz év stílusait öleli fel a reneszánsztól kezdve a barokkon és empire-on át a biedermeierig. A legnagyobb érdeklődésre a Kozma Lajos által tervezett, egyedi szépségű és kidolgozású garnitúra számíthat. Az igényes szőnyegkollekcióban mind a hat nagy szőnyegszövő térség kiváló alkotásokkal jelenik meg.

Esztétikai élményt nyújt a híres műhelyekből származó, gyönyörűen kivitelezett 250 műtárgy, amelyekre majd a harmadik napon lehet licitálni. Az árverés egyik szenzációja az 1680 körüli évekből, Moszkvából származó barokk ereklyetartó, egy lenyűgöző technikával készített, tűzaranyozott kereszt. Csodálatos alkotás a Nagyszebenben készült barokk harangvirág-serleg is, amelyet feltehetően 1650 körül Simon Fleischer készített.

Nem hiányoznak a kínálatból az értékálló nemesfémekből készült barokk, rokokó, klasszicista és biedermeier gyertyatartók, kannák, fűszertartók és desszertkínálók sem. A dekoratív bronz és márvány kisplasztikák közül a legbájosabb Vedres Márk 1914-ben készült, Fiú korsóval című munkája, melynek párja a Magyar Nemzeti Galériában látható. Az elegáns és változatos Zsolnay dísztárgyak közül feltétlenül említésre méltó az Apáti Abt Sándor által jegyzett szecessziós díszváza, amely a torinói világkiállításra készült sorozatból való.

Érdemes megnézni a műtárgyak kiállítását 2011. október 29. és november 6. között a BÁV Aukciósházban, a Budapest, V. Bécsi utca 1-3. szám alatt! /Nyitva november 1. kivételével naponta 10-18 óráig./ A tételek megtekinthetők a

www.bav.hu honlapon is.