Láthatatlan frontok

2012. november 16., 09:42

Még folynak a harcok Magyarországon, amikor létrejön a „demokratikus hadsereg” titkosszolgálata, egy volt horthysta százados vezetésével. Karrierje felível, rövidesen altábornagy és a honvédelmi miniszter első helyettese lesz. Aztán a Rajk-perben letartóztatják. A házkutatás során előkerül a bűnjel is: egy kémrádió-adóvevő. Az akció szépséghibája, hogy a készülék Moszkvára van hangolva, ugyanis Pálffyt már kinevezése előtt beszervezte a szovjet katonai hírszerzés. A Nagy Testvér emberét a fokozott éberség jegyében mégis felakasztották.

Meglepő, hogy a hírhedt Katonapolitikai Osztályon számos olyan tiszt dolgozott, aki 1945 előtt a Magyar Királyi Honvédségnél hírszerzéssel, kémelhárítással foglalkozott a vezérkari főnökség 2. osztályán. De ugyanitt számosan voltak szovjet ügynökök is. A hazai kémügyesek a siker érdekében hegedűtanárnőtől színésznőig mindenkit akcióba vetettek (a névsor a könyvben olvasható). Igaz, a másik oldalon, az USA hadseregének konkurens egységeiben olyanok működtek, mint Henry Kissinger vagy a zabhegyezős J. D. Salinger.

A dolgot nehezítette, hogy a béketábor tervutasításos rendszerében a felderítendő imperialista összeesküvések számát is meg kellett tervezni. (És túlteljesíteni...) Ám nem mindig jött házhoz a siker. 1956 után három évig nyomoztak egy postán terjesztett röplap után, s mivel sikertelenül, minden utcai rendőr figyelmét felhívták: „különösen gyanús, ha valaki borítékkal a kezében megközelít egy postaládát.” Na ja!

Tragédiák és groteszk komédiák esetleírásaiból áll össze a kötet, amelynek a címe olyan, mintha Orwell és Rejtő Jenő közös vicce lenne. Holott belül csupa komoly tanulmányt találunk.

(A Nagy Testvér szatócsboltja. Tanulmányok a magyar titkosszolgálatok 1945 utáni történetéből. Szerkesztette: Gyarmati György – Palasik Mária. Kiadta az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára és a L’Harmattan Kiadó.)