Ketten a hullámban
Nem a hőhullámban, nem a vízhullámban, hogy az aktuális nyári félreérthetőségeket tisztázzuk, hanem a francia új hullámnak nevezett mozimozgalomban, amely a maga idején meghódította, átalakította a világot. Azokét is, akik mára azt sem tudják, hogy volt két férfi, barát, majd ellenfél, akik az ötvenes évek végén úgy vélték: „a papa mozija” halott, ezentúl másképp kell csinálni. Az egyiket Truffaut-nak hívták, a másikat Godard-nak. Az egyik a párizsi szegényvilágból jött, a másik svájci meglehetősből. Mindketten filmkritikákat írtak elébb, aztán kisfilmeket csináltak, aztán nagyot és sikereset.
Truffaut-t 1958-ban még kitiltották a cannes-i filmfesztiválról, 1959-ben pedig ugyanitt fődíjat kapott a Négyszáz csapásért. Máig klasszikus. Ahogyan az a pályatárs és barát Godard első filmje, a Kifulladásig is. És a többieké: Resnais, Varda, Chabrol munkái.
Más történeteket meséltek, másképp, másokkal, másoknak. Új színészeket találtak a saját korosztályukból: Jean-Pierre Léaud, Belmondo, Jean Seberg, Anna Karina adta az arcát ezekhez a filmekhez. A felvételhez új, könnyű technikákat használtak, kézikamerát, érzékenyebb nyersanyagokat, úgy akartak „történeteket írni” a felvevőgéppel, oly könnyedén, szabadon, mint az írók a tollukkal. Felfogásuk szerint a film nem a produceré, hanem a rendezőé, ennek nyomán született meg a szerzői filmek modellje és koncepciója.
Az 1968-as cannes-i fesztivált az ő követelésükre rekesztik be. S ettől számíthatjuk viszonyuk megromlását is. Truffaut kommercializálódik (Godard szerint), Godard túlpolitizálódik (Truffaut szerint). Össze-összekapnak közös színészükön, a Négyszáz csapás főszereplőjén, J. P. Léaud-n is.
Már csak Godard él, Svájcban. Hajdani harcaik és sikereik színhelyén, Cannes-ban is ritka vendég. Az ezredforduló alkalmából készített néhány perces drámai montázsa a 20. századról szólt, és nem dicsérőleg. A végén egy megrendítő felszólító mondat a kortársaknak: „Tisztálkodj meg! Te is ebben a században születtél.”
Figyelemre méltó dokumentumfilmet láthatnak e nyári moziapályban.