Balassagyarmaton megnyílt az ország első kerékpár-múzeuma, a legtöbb bicikli saját kora csúcstechnikáját képviseli

2020. július 8., 19:15

Szerző:

Balassagyarmaton megnyílt Magyarország első biciklimúzeuma – röppent fel a remek hír. 

Mint a gyűjteményt kezelő Olexa Miklóstól, úgy is, mint az Ipoly Túra Egyesület elnökétől megtudtuk, a múzeum a nyitásra nagyjából száz biciklit, illetve bicikli-elődöt vonultatott fel a publikumnak; a szortimentbe bekerült néhány pompás régi csepeli motorkerékpár is. A műtárgyak száma a jeles nap óta folyamatosan nő az újabb és újabb  felajánlásoknak köszönhetően, ami sok egyéb mellett máris felveti, hogy előbb vagy utóbb, de inkább előbb

nagyobb hely kell a máris terjedelmes teret kitöltő anyagnak.

Fotó: Facebook/1. Kerékpár Múzeum Balassagyarmat

 

A kiállítást a balassagyarmati Tescóval éppen szemközt, egy barkács- és bútoráruházként szolgáló épületegyüttes egyik használaton kívüli, 250 négyzetméteres helyiségében rendezték be. A komplexumban folytat kiterjedt túraszervező tevékenységet az Ipoly Túra Egyesület maga is, ami azért is szerencsés, mert így senkit nem kell messzire szalajtani, ha múzeum vezetőjét kell kézre keríteni.

Az elnöktől tudjuk azt is, hogy a tetemes kultúrkincset tíz gyűjtő adta össze, habár a biciklik zöme három adakozótól  érkezett: Márton Bálinttól, Siklósi Jánostól és Sajgó Csabától. A legrégebbi darab egy futógép, azaz egy jeles történelmi előd replikája. Az eredetit egy Kirkpatrick Macmillan nevű skót kovácsmester készítette 1840 körül Skóciában, de az persze már réges-rég eltűnt valahol. A replika is rendkívül értékes, pláne, hogy mindössze kettő készült belőle a világon, az egyik Angliában látható, és ez itt a másik. Egy magyar mesternek, Hídvégi Jánosnak lehet hálás érte a közönség.

Fotó: Facebook/1. Kerékpár Múzeum Balassagyarmat

Nemkülönben értékes darab egy 1895-ben konstruált versenybicikli és egy 1908-ból származó pályakerékpár, valamint több, ugyancsak borzasztó régi, 130-150 éves velocipéd, amelyek között vannak gyerekeknek készült extra példányok is. A kerékpárok zöme 20-30-50 éves, ezek többnyire a saját koruk csúcstechnikájának a reprezentánsai, de láthatók különleges mountain bike-ok és BMX-gépek is.

Olexa Miklós élénk érdeklődésünkre elmondta: a múzeum ötlete a tavalyi körverseny, a Tour de Hongrie idején pattant ki a fejéből, annak is a balassagyarmati etapján. A verseny előtt tisztelegve néhány kerékpár-gyűjtő bemutatta a helyszínen a maga büszkeségeit, innen jött az ötlet, hogy ugyanezt nagyban, állandó kiállítótérben, helyben is meg lehetne tenni, növelve ezzel egyszersmind a kerékpártúrákat szervező egyesület hírnevét és népszerűségét is. Hamarosan óriási tanulságként jött a felismerés, hogy szép hazánkban

rengeteg a gyűjtő, csak éppen nincs hol bemutatnia a kincseit.

Van aki kétszáznál is több kerékpárt őriz, és olyan is, aki már négy családi házat rakott tele a mindenhonnan összeszedett kerékpárjaival, amelyek így persze rejtve vannak a kíváncsi szemek előtt.

Fotó: Facebook/1. Kerékpár Múzeum Balassagyarmat

A múzeumot saját pénzükből, baráti segítséggel alakították ki a kezdeményezők. Bár több pályázatot is beadtak az államnak, az egyelőre nem reagált, noha más jelek szerint a kormány élénken támogatja kerékpársportot és a túrázást, annyira élénken, hogy a témának Révész Máriusz személyében még kormánybiztosa is van. Szeretnének is majd egy ünnepélyes megnyitót, amelyen ő is megjelenne.

A balassagyarmati biciklimúzeumot a kerékpározás barátainak honi zarándokhelyévé akarják fejleszteni Olexa Miklósék, amely alkalmas lehet különféle társas összejövetelek megrendezésére is. E célból mihamarabb felállítanak egy színpadot is.          

Sztártudósok, influenszerek és frissen megválasztott polgármesterek is összecsapnak a tizedik Brain Bar jövőfesztivál színpadán, olyan témákat vitatva meg, mint a marihuána fogyasztása vagy az eutanázia. Szeptember 26-27-én a Magyar Zene Házában 200 előadó és 120 program inspirálja az érdeklődőket arra: legyenek ők is tevékeny résztvevői a jövőjük alakításának.

Egy gúnyos dalocska vezette el őt saját zsidósága felfedezéséhez. A vallás aztán komoly szerepet játszott az életében, segítségével közelebb került önmagához és a világhoz – többek között ez derült Székely Kriszta, a budapesti Katona József Színház rendezőjéről. Réczei Tamás Dobd be magad! című műsora exkluzív módon csak a 168.hu felületén látható, ne hagyja ki!

A rendező arra vágyik, hogy a munkája valamiféle hatást keltsen, ellenkező esetben nem sok értelme van bármit csinálni. Hogy a politika a jelenlegihez hasonló szintű feszültséget kelt majd a színházban arra nem számított – többek között derült Réczei Tamás Dobd be magad! című, exkluzív módon csak a 168.hu felületén látható műsorából, melynek vendége Székely Kriszta, a budapesti Katona József Színház rendezője volt. Ne hagyja ki!

Bár édesanyja személyes ambícióját valósította meg azzal, hogy balettot tanult, ezt egyáltalán nem bánja. Hiszen rengeteg mindent tanult a tánctól, amit a szakmai pályafutása során is kiválóan képes hasznosítani. Többek között erről beszélt a Réczei Tamás vezette Dobd be magad! című műsor vendégeként Székely Kriszta, a budapesti Katona József Színház rendezője. Az aktuális epizód exkluzív módon csak a 168-on tekinthető meg, ne hagyja ki!

Székely Kriszta az első diplomáját klasszikus balett szakon szerezte, majd 2015-ben színházrendezőként végzett Székely Gábor és Bodó Viktor osztályában. A budapesti Katona József Színház rendezője kalandos életpályát tudhat maga mögött, amiről a kizárólag a 168.hu felületén látható, Dobd be magad! című műsorban beszélt részletesen. Ne hagyja ki!