Az emlékezet drámája

Szögi Lajos földrajz–biológia szakos tanár 2006. október 15-én Olaszliszkán autójával elsodort egy roma kislányt, akinek szerencsére semmi baja nem lett. Ám a feldühödött rokonság agyonverte a tanárt két kislánya szeme láttára.

2015. szeptember 14., 13:41

Borbély Szilárd drámát írt a történetből Az olaszliszkai címmel 2010-ben. Az író azt nyilatkozta akkor: bár tárgyszerűségre törekedett, mégis inkább azt akarta megfogalmazni, miként lehet erőt meríteni a veszteségből, hogy a tanulság megváltoztassa az életünket. A cigányokét és a magyarokét egyaránt.

Az olaszliszkait a budapesti Katona József Színház tűzi műsorára Máté Gábor rendezésében.

– Borbély Szilárd darabjában minden benne van az ország állapotáról, a társadalmi viszonyainkról, mindarról, amiről 2015-ben beszélni érdemes. A mű stílusában és formáját tekintve is görög sorstragédiához hasonló, a kar vonja le a tanulságot, de mai szófordulatokkal a jelen problémáiról. Mindez különleges feszültséget ad a darabnak – mondja Török Tamara, az előadás dramaturgja.

Hozzáteszi: a dráma túllép az olaszliszkai ügy tárgyalásán.

– Borbély darabjában feltűnik egy idegen, aki az olaszliszkai csodarabbi sírját keresi, de a falunak már nincs közösségi emlékezete, törlődtek belőle a zsidósággal kapcsolatos epizódok. Másfelől: mivel az olaszliszkai lincselésről szóló részben többször is felidéződik az a szintén valóságos rablógyilkosság, amelynek a szerző szülei voltak az áldozatai, harmadik szálként belefűztük a darabba Borbély Szilárd személyes tragédiáját is.