A mindenség elmélete

Főhősünk, a hendikepes kozmológus (egyszerűbben): a világhírű Stephen Hawking azt reméli, hogy létezik egyetlen nagy modell, világegyenlet, amely képes teljes körű magyarázatot adni az univerzumra. A film elején érdeklődésünkkel még csak egy univerzitás falait ostromolhatjuk, igaz, ez az egyetem a világhíres cambridge-i. (Ó, azok a gyönyörű Cam-parti éjszakák és nappalok!) Itt éli diákéletét egy asztrofizikus zsenipalánta, aki arra keresi a választ: van-e az időnek eleje, iránya.

2015. február 2., 12:01

Ahogy ilyenkor, az Oscar adventje során szokás, hősünk csakhamar talál egy magához való bölcsészlányt, akit az Ibériai-félsziget középkori költészete érdekel leginkább (bah!), és sorsuk ezzel össze is köttetik.

Igen ám, csak hogy dr. Hawking egy ritka betegség áldozata lesz, mozgás-, majd beszédképtelen, nem jósoltak neki két évnél többet az orvosai – fél évszázaddal ezelőtt. A tudós szinte eszményi filmhős: több is, kevesebb is, mint mások. Tudománya elvont, racionalizmusa is titokzatos, tudásvágya makacs, különleges. Aki persze most egy ismeretterjesztő filmet vár az univerzum keletkezéstörténetéről és a hozzá kapcsolódó vitákról (az elmélet mindenségéről), az csalódik. Szó sincs itt Wightman axiómáiról vagy a Bell-egyenlőtlenségekről, a Pauli-elvről vagy Schrödinger macskájáról. Meg kell elégednünk a látványos emberi drámával, az életrajzfilmek szokásos megoldásaival (+ zsebkendő).

Aki azt hiszi, hogy a fentiek summázataképpen lebeszélem a t. Olvasót a jegyvásárlásról, téved. Sok szép és diszkrét alakítás, jelentős kultúrkör, a disztingvált Anglia jelenik meg a filmben, olykor kissé „amerikaiul”. (Öt Oscarra javasolva...) A történet végén pedig magunk is láthatjuk: mégiscsak visszafordítható az időnek a járása. Legalább egy visszapillantó montázs erejéig.

(Rendezte: James Marsh. Főszerepben Eddie Redmayne – a legjobb drámai férfiszínészként Gloden Globe-bal jutalmazva.)

Bölcs István

Szinte elképzelhetetlen a karácsony Reszkessetek betörők nélkül. A filmet ugyanis bár már unalomig játszottak a televíziócsatornák, az alkotás még mindig sokakat odaszegez a képernyők elé. Ám mielőtt idén bárki leülne megnézni, jobb ha megismer pár tényt a filmről, amit eddig biztosan nem tudott.

A könyv klasszikus karácsonyi ajándék, nincs is jobb, mint bekuckózni egy hideg, ködös, téli napon, és olvasni egy bögre forró kakaó vagy tea mellett. Ebben az összeállításban olyan könyveket ajánlunk, amelyek biztos sikert aratnak a fa alatt.