A gondolat hatalma – színházi központot nyit Budán a Spirit

Egy hely, ahol minden összeér – Perjés János, a Spirit Színház igazgatója az induló központról, a színház és spiritualitás összefüggéseiről és a gondolat erejéről mesélt újságunknak.

2015. augusztus 18., 14:10

– Különleges. állandó helyszínen kezdi meg ötödik évadát a Spirit Színház.

– Régi tervem, hogy a Spirit különböző szegmenseit összehozva egy központot létesítsek. Igen, a helyet, ahol minden összeér és összefügg. A színházlátogatók októbertől repertoárdarabjainkat egy helyszínen, a Margit híd budai hídfőjénél lévő Spirit Központban tekinthetik meg. Egy 120 fő befogadására alkalmas teret is kialakítottunk, itt játszunk majd. Ez a színházterem különleges belsőépítészeti megoldásaival egyedi hangulatot biztosít az előadásokhoz.

– Mit takar a „ központ”?

– Híven a színház nevéhez, természetesen nem véletlenül, spirituális beállítottságú emberek gyűltek össze. Előadásainkban eddig is az emberi kapcsolatokra, a problémamegoldások eszközeire, az önismeret fontosságára fókuszáltunk. Hasonló gondolkodású és feladatokkal küzdő nézőink vannak, így tálcán kínálta a sors a helyet, ahol a színház és a problémákra megoldást kínáló spirituális műhely egy központot alkothat. Így megvalósul az a gondolatom, hogy aki ellátogat hozzánk, szellemileg, lelkileg és testileg is megújulva távozhasson. Mostanra ért meg a helyzet arra, hogy a Lélek és irodalom szlogenünk életre keljen.

– Mindegyik repertoárdarabjukat itt játsszák tovább?

– A nagy színpadot igénylő zenés darabok, mint a Cabaret, továbbra is állandó befogadó helyre várnak. Ezeken kívül minden itt fut tovább. Végre ismét Pesten is látható Huszárik Kata mint Eszter, Márai klasszikusában, és Détár Enikő, a Csodálatos vagy, Júlia! címszerepében. De folyamatosan műsoron tartjuk Müller Péter Szeretetkönyvét, a Popper-, Faludy-, Szepes Mária-esteket. Új helyszínünk, ami mindamellett, hogy a Dunára néz, a tulajdonosnak köszönhetően megoldásaiban felér egy díszlettel. Saját kezűleg alakította ki a régi, használt dísztárgyakból álló enteriőrt, a vasszerkezetes, fafaragásos termeket. Ez, mint említettem, nem csak színházi előadások helyszínéül szolgál, amely végső formáját, mintegy hatszáz négyzetméteren, márciusban nyeri el.

– Kifejezetten erre a tematikára bérletet is hirdettek.

– Beszéljük meg! – a te szemeddel – ez a négy előadásból álló bérlet neve. A Szeretetkönyv mellett három új bemutatónk szerepel benne. A Chatszoba és Pinter két klasszikusa, a Szeretők és az Étellift. A bérlet keretében az előadások után az alkotók és az adott téma szakértői (pszichológus, párkapcsolati terapeuta, önismereti szakember) interaktív beszélgetés keretében dolgozza fel a látottakat. Aki pedig hasonló gondokkal küzd, azonnal tud élni azzal a lehetőséggel, hogy a spirituális műhely csoportos vagy egyéni foglalkozására jelentkezzen.

– Milyen előadások készülnek már kifejezetten ide?

– Október elején mutatjuk be Craig Lucas kanadai drámaíró darabját, Chatszoba, ahol a vágyak életre kelnek címmel. Az arc nélküli netfüggőség, a chates ismerkedés buktatóiról (is) szóló darabban régi társaimmal, Nagy Enikővel és Jantyik Csabával játszom. Rendezőként Pozsgai Zsolt, új színészként Hajnal János csatlakozik hozzánk. Szintén októberben lesz egy fiatal magyar író, Csabai Márk Isten és az ő másik fia című szatírájának bemutatója, Dömötör Tamás állítja színpadra. Karalyos Gábor, Ábel Anita, Frenkó Zsolt és Pásztor Ádám láthatók az ősbemutatóban. Ezt követi egy Coelho-könyvadaptáció, a 11 perc, Dér Heni főszereplésével. Decemberben, szinte szilveszteri bemutatóként újragondoltuk a Budapest Orfeum legendáját, és kortárs gondolatokkal, dalokkal alakítottuk át. Ennek egyébként már külföldi vonatkozása is van, várnak minket Svédországba és Amszterdamba.

http://www.spiritszinhaz.com/