A csatornánál – Kemény film

2017. augusztus 2., 22:37

Szerző:

1940-ben négyszázezer angol, francia, belga, holland katonát kerítettek be Dunkerque-nél, a parton, a Wehrmacht páncélos alakulatai. De mielőtt beleszorították volna őket a tengerbe, az OKW, a főparancsnokság, talán taktikai megfontolásokból, megállította a tankhadosztályokat. Más feltételezések szerint inkább azért, mert Hitler ekkor még arra számított, hogy szövetségesévé teheti Angliát, s majd egyesült erővel támadhatnak a Szovjetunióra.

Kemény film. Ám jegyezzük meg: nem véletlenül találták fel a főszereplőt bölcs eleink. Vele lesz átélhető a sztori, általa lesz a küzdelem az ember tragédiája, azaz több mint ilyen-olyan katonák, emberek és majmok háborúja. A néző legegyszerűbben úgy tud a történet részévé válni, hogy azonosul a hőssel. (Már Balázs Béla megmondta.) Ha sok a hős, ha elnagyolt a történetük, ha nincsenek kontúrozva a jellemek, ha mindenki csak szerepszerűen létezik, tehát szoldát, és semmi több, akkor a film nem kínál elég (be)kapcsolódási lehetőséget.

Az elszemélytelenítés az egész harctérre kiterjed. Egyetlen nácit sem látunk, csak a golyóik fütyülését halljuk, a bombák robbanását, a torpedó puszítását. Az eszközöket. Nem a szereplőket. A halott bárki lehet. Én, te, ő... És majdnem mindegy. Mindegy? Darab – darab?

A film minden forszírozott tárgyszerűsége dacára természetesen angolpárti, a csapdába esettek nagy részét a brit civilek mentik ki halászbárkákkal, motoros csónakokkal. Anglia ellenáll. És győz. Mert Churchill tudja a dolgát.

A történet végén a film ezt az ellenállást deklarálja is. A históriai farkinca beillesztésével mintegy felmutatva, hogy az elidegenítési technikák miatt a dráma nem képes teljeskörűen, személyre szabottan kibontakozni. A malaszttal teljes szóbeli lezárás azonban nem lehet erősebb a képsoroknál.

(Dunkirk. Rendezte: Christopher Nolan)

Benjamin Appl világhírű német bariton és Villányi Dániel zongoraművész Franz Schubert Téli utazását adja elő a magyarországi deportálások 80. emlékévének kiemelt eseményén az Óbudai Zsinagógában szeptember 30-án 19 órakor. A koncert meglepetést is tartogat, hiszen Schubert kuriózumnak számító kórusművét, amelyet a 92. zsoltár héber szövegére komponált e koncert kedvéért tanulta meg Benjamin Appl.

Ady Endre és Léda kapcsolatának egyik tragédiája, hogy Léda 1907-ben halva született kislányt hozott a világra. Bár egyértelmű bizonyítéka nincs, Ady magáénak érezte a gyermeket. Néhány évvel később, már Ady halálát követően, szárnyra kapott a pletyka, hogy a költőnek van egy fia.

Sztártudósok, influenszerek és frissen megválasztott polgármesterek is összecsapnak a tizedik Brain Bar jövőfesztivál színpadán, olyan témákat vitatva meg, mint a marihuána fogyasztása vagy az eutanázia. Szeptember 26-27-én a Magyar Zene Házában 200 előadó és 120 program inspirálja az érdeklődőket arra: legyenek ők is tevékeny résztvevői a jövőjük alakításának.

Egy gúnyos dalocska vezette el őt saját zsidósága felfedezéséhez. A vallás aztán komoly szerepet játszott az életében, segítségével közelebb került önmagához és a világhoz – többek között ez derült Székely Kriszta, a budapesti Katona József Színház rendezőjéről. Réczei Tamás Dobd be magad! című műsora exkluzív módon csak a 168.hu felületén látható, ne hagyja ki!

2024. szeptember 18., 07:00

A rendező arra vágyik, hogy a munkája valamiféle hatást keltsen, ellenkező esetben nem sok értelme van bármit csinálni. Hogy a politika a jelenlegihez hasonló szintű feszültséget kelt majd a színházban arra nem számított – többek között derült Réczei Tamás Dobd be magad! című, exkluzív módon csak a 168.hu felületén látható műsorából, melynek vendége Székely Kriszta, a budapesti Katona József Színház rendezője volt. Ne hagyja ki!