Visszatért a tuberkulózis Európába
Húsz év folyamatos csökkenés után ismét emelkedik a tuberkulózis (tbc) okozta halálozások száma Európában – figyelmeztetett pénteken az Egészségügyi Világszervezet (WHO).
Az elsősorban a tüdőt károsító fertőző betegség 2021-ben már 27 ezer 300 ember halálát okozta Európában, míg 2020-ban ez a szám 27 ezer körül volt. A kontinens leginkább érintett országai Oroszország és Ukrajna voltak, előbbiben nagyjából 4900, utóbbiban 3600 tuberkulózisos halálozást jegyeztek fel.
Az emelkedő számokat a WHO szerint részben az magyarázhatja, hogy a koronavírus-világjárvány alatti leállások miatt a tbc-s esetek diagnózisa sok esetben elmaradt. Ezenkívül növeli a tuberkulózisos halálozások számát az is, hogy egyre elterjedtebb a betegséget okozó baktérium gyógyszerrezisztens mutációja.
A WHO európai részlegéhez tartozó 53 országban 2021-ben mintegy 230 ezren kapták el a tuberkulózist, amelyet baktériumfertőzés okoz. A megbetegedettek összesített száma az előző évekhez képest csökkenést mutat. Az elhalálozások számában észlelhető növekedés viszont amiatt lehet, hogy a pandémia okozta zavarok következtében számos esetben túl későn vagy egyáltalán nem is diagnosztizálták a betegséget.
A WHO azt is kiemelte, hogy 2021-ben már három tbc-s esetből egyet a rifampicin nevű antibiotikumra rezisztens baktérium okozott.
Tavaly októberben az Egészségügyi Világszervezet arra figyelmeztetett, hogy a 2021-es adatok alapján – szintén húsz éve először – globális szinten újra emelkedni kezdett a tuberkulózisban megbetegedettek száma. Mintegy 10,6 millió tbc-s esetet regisztráltak világszerte, ami 4,5 százalékos emelkedést jelentett a 2020-as év adataihoz képest.
(Kiemelt képünk: La miseria – A nyomor. Cristóbal Rojas (1857–1890) olajfestménye. 1886. A festő maga is tuberkulózisban szenvedett a kép festésekor, amely a betegség társdalmi hátterét ábrázolja. Venezuelai Nemzeti Galéria, Caracas.)