Rengeteg tankelhárító érkezik Ukrajnába, de lehet hogy feleslegesen
Rengeteg tankelhárító érkezik Ukrajnába, de nem biztos hogy tudják majd őket használni, ugyanis nem érkezik annyi VR-alapú kiképzőszimulátor az USA-ból, mint ahányra szükség volna a fegyver üzemeltetésének az elsajátításához
A sztoriról az elsők közt Brett Velicovich, a különleges osztag veteránja és a Fox News munkatársa beszélt – erről ír a rakéta. A Fox News republikánus kötődésű csatorna, így a Javelinek ukrajnai hatékonyságával kapcsolatos kritikák erősen politikai színezetet is kaptak, nem meglepő módon. Velicovich maga is erősen fogalmazott, elmondása szerint a Biden-adminisztráció blokkolja a Javelin kiképzőszimulátorok Ukrajnának történő átadását. Velicovich szerint az amerikai gyártmányú Javelin rendkívül hatásos, de csak akkor, ha megfelelően kiképzett katonák kezébe kerül – a szimulátor hiánya miatt azonban épp ez, tehát a szaktudás nem áll az ukrán hadsereg rendelkezésére. Sőt, a Fox News munkatársa azt is megemlítette, hogy bizonyos esetekben a kiképzés hiánya miatt mondanak csődöt ezek az eszközök a frontvonalon.
Az amerikai hadsereg egyébként régóta szimulátorokkal képzi ki a Javelin-rendszer használatára a katonáit, aminek az oka, hogy ezek a lövedékek roppant drágák – egy Javelin lövedék 75 ezer és 80 ezer dollár közötti összegbe kerül.
Mint az tehát látható, a szimulátoros kiképzés ideje és a rendszer ára önmagában messze elmarad attól, amibe egy harckocsi kerül, és amennyi ideig ennek a személyzetét kell felkészíteni, de a szimulátor így is fontos eleme a Javelin bevethetőségének a fronton. Republikánus szenátorok ennek megfelelően azt kérték számon Lloyd Austinon, az Amerikai Egyesült Államok védelmi miniszterén, hogy ezek a rendszerek miért nem érkeztek meg Ukrajnába. Az egyik republikánus szenátor elmondása szerint az Ukrán Védelmi Minisztérium többször is küldött levelet Austinnak, hogy szükségük lenne a szimulátorokra.
Az USA védelmi minisztere egyébként azt mondta, hogy a kiképzőfelszereléssel kapcsolatos kérelmekről a republikánus szenátortól hallott először, de ha ilyen kérés felmerül ukrán részről, készen állnak arra, hogy kiképezzék a katonákat. Austin hozzátette azt is, hogy az USA küld ilyen kiképzőfelszerelést is Ukrajnába.
Az USA egyébként az április 22-i 4 milliárd dolláros összértékű fegyverszállítmány részeként több mint 5500 Javelin tankelhárító rendszert küldött Ukrajnába.
Egy kérdés azonban pénz, egy másik pedig a gyártással kapcsolatos nehézségek, melyek az USA esetén is részben fedésben vannak azzal, amit Európa kapcsán fentebb leírtunk. Az előző hónap végén a Raytheon vezérigazgatója, Greg Hayes elmondta például, hogy a vállalata egész biztosan nem tud elég gyorsan Stingereket gyártani, aminek, mint sok egyéb elektronikai eszköz esetén is, az ellátási lánc akadozása az oka elsősorban. Jelenleg ugyanis nagyon kevés, a gyártáshoz szükséges alapanyag áll csak a rendelkezésükre. Ehhez társul az az Európából már ismerős probléma, hogy az USA védelmi minisztériuma 18 éve nem vásárolt Stingert, és bizonyos alkatrészek mára beszerezhetetlenek, így például a lövedék célkövető rendszerét részben újra kell tervezni, ami szintén felemészt majd valamennyi időt, nagyjából 1-2 évet.
Magyarán, a háború miatt megnövekedett kereslet kielégítését a Covid és az akadozó ellátási láncok csak még nehezebbé teszik. A problémát Joe Biden elnök is elismerte, amikor is beszámolt arról, hogy egy Javelinhez több mint 200 félvezetőre van szükség. Biden ezért is szeretné a félvezető-gyártást visszavezetni az USA-ba.
(Kiemelt kép Ukrán katona pihen, miközben sűrű füst száll fel egy közeli kigyulladt olajtárolóból Kijevben. Fotó: MTI/EPA/Alisa Yakubovich)