A kedves szőke és a bárdolatlan

Szlovákiában is osztja a politikai igét a szószékről az egyház, amely a minap Hitlerhez hasonlította az ellenzék közös köztársaságielnök-jelöltjét. Aki ráadásul nő! A március 21-i első forduló másik favoritjáról, a jelenlegi államfőről viszont az a hír terjed, hogy beteg. A kampányban elszabadult indulatokról ír FORRÓ EVELYN.

2009. március 17., 19:07

Elmenjek szavazni? – kérdezi Fa Pofa egy szlovákiai internetes oldalon. Dilemmájával nincs egyedül. A blogger vívódása így folytatódik: „Egy hónappal az elnökválasztás előtt valószínűleg nem én vagyok az egyetlen olyan polgár, aki eltöpreng azon, mit nyújt nekünk most, húsz évvel a bársonyos fonnyadalom után a demokrácia. Hogy veszik-e valamibe az átlag szlovák választópolgárt, azt elsősorban az elnökjelölt-kínálaton mérhetjük le. A két valódi esélyes közül az egyik nyilván parasztos, bárdolatlan egyszerűségével – hogy ne mondjuk: közönségességével –, a másik pedig kedves szőkeségével hódít. Úgy tűnik, a pártok szerint (mivel az elnökválasztás furcsa módon még mindig pártalapon működik) ezzel kell beérnünk. Tekintélyesebb, erélyesebb, politikailag szalonképesebb jelöltet nem érdemlünk. A választópolgár tehát a továbbiakban kussoljon és válasszon. Ja, és éltesse a periklészit megszégyenítő szlovák demokráciát.”

Felhördülő civilek

A parasztosnak és bárdolatlannak titulált személy nem más, mint a jelenlegi köztársasági elnök, Ivan Gašparovič, aki függetlenként indul ugyan, de a kormányzó pártok támogatásával. A kedves szőke pedig az ellenzék, köztük a Magyar Koalíció Pártjának jelöltje, Iveta Radicová. Rajtuk kívül van még öt másik, csekély esélyű jelölt is, így minden bizonnyal ők ketten jutnak el a második fordulóig.

Az elnökválasztási kampány napról napra durvább, és egyre kevésbé szól a lényegről. A jelöltek újabban már egymás szervezetébe is bele-belenéznek. Most éppen arról szól a pletyka, hogy a 67 éves Ivan Gašparovičnak kezdődő Alzheimer-kórja van, bár az elnöki iroda szóvivője friss orvosi leleteket lobogtatva cáfolta ezt. A sajtó arra alapozza a gyanút, hogy Gašparovič gyakran belebonyolódik saját mondandójába, s egyszerűen nem jutnak eszébe a megfelelő szavak, vagy rosszul használja azokat.

Az 1956-os születésű, szociológus végzettségű Iveta Radicovát nem lehet az egészségi állapotával kikezdeni, ezért ő az egyháztól kapta meg a magáét. A besztercebányai megyés püspök, Rudolf Baláz egyenesen Hitlerhez hasonlította az aszszonyt, amikor a minap azt prédikálta a szószékről, hogy Adolf Hitler a Reichstag német képviselőinek beleegyezésével vitte véghez szörnyű tetteit. Szerinte aki azt állítja, hogy a társadalom az Isten megkérdezése nélkül is meg tudja határozni, mi erkölcsös és mi nem, egy újfajta erőszakhoz vezető útra tereli a népet.

Ezen alaposan felhördültek az Iveta Radicovát támogató civilszervezetek, különösen a Mojaprezidentka (Az én elnöknőm) nevű honlapot működtető kezdeményezés, amelynek támogatói között sok katolikus hívő is van.

Gašparovič védelmébe vette a püspököt, amikor azt mondta, hogy egy demokratikus társadalomban mindenkinek joga van véleménye kifejtésére. Ezzel kapcsolatban a honlap és a Sme című napilap emlékeztet, hogy Rudolf Baláz 1997-ben azt mondta: Tiso a szlovák nép nagy fia volt.

Vajmi kevés szó esik érdemi dolgokról, és az is valószínűnek látszik, hogy az első forduló, vagyis március 21-e előtt nem lesz tévévita a két nagy rivális között. Ivan Gašparovič kategorikusan elzárkózik ettől, mondván, összesen hét jelölt van, s egyáltalán nem biztos, hogy Radicová jut be a második fordulóba. De ha mégis, majd akkor beszéljenek erről.

A magyar szál

Pozsonyi elemzők úgy vélik, a nyílt tévévita nem kedvezne Gašparovičnak. Egy neves szlovák politológus, Michal Horský szerint az elnök a „hallgatni arany” elvéhez tartja magát, így el tudja kerülni a hibákat. Radicovának viszont azt róják fel, hogy eddig még semmi lényegeset nem mondott, viszont belefutott egy alkotmányos aknába.

Gašparovič országértékelő beszédét bírálva azt mondta, hogy az elnök kívülállóként szemléli a gazdasági válság hatásait enyhíteni igyekvő kezdeményezéseket. Radicová szerint pénzügyi válság esetén az államfőnek egy szakmai csoportot kellene verbuválnia az egyes pártok szakértőiből, akadémikusokból, hozzáértőkből, és velük keresni a megoldásokat. A javaslatokat pedig a parlament elé kellene terjesztenie.

Az államfő azzal vágott vissza, hogy „a képviselő asszony nyilván még nem olvasta alkotmányunkat, és így nem ismeri azt”, jelezve: elnökként nem javasolhat törvényeket.

Radicová az ellenzék jelöltjeként a szlovákiai magyarok szavazataira is számít. Egy közelmúltbeli nyilatkozatában azt mondta: „Jóba kell lenni a szomszédos államokkal, főleg Magyarországgal.”

A képviselő ekkor sem hagyta ki a köztársasági elnök bírálatát, úgy vélte: „Az államfőnek aktívnak kellene lennie az extremizmus, a nacionalizmus minden formájával szemben, függetlenül attól, az melyik oldalról érzékelhető.”

Az ideológiai mézesmadzag mellé egy nagyon is gyakorlati érv is társul, nevezetesen, hogy a Mojaprezidentka honlapon magyarul is megszólítják a szavazókat.